Monthly Archives: Gusht 2018

Korrigjimi i kufijve nuk është “shkopi magjik” për preshevarët

Presheva

Shqiptarët e Komunës së Preshevës e ëndërrojnë bashkimin me Kosovën, por të paktë janë ata që e shohin këtë si shpëtim për pakënaqësitë e jetës së përditshme.

Protiq: Nuk ka asnjë shenjë se SHBA ka ndryshuar politikën ndaj Ballkanit, e as qëndrimin ndaj Kosovës

US-flag-Florida-Bridge-e1450876527220-780x439-640x360

Historiani serb Milan St. Protiq thotë për Deutsche Wellen se politikanët serbë nuk kanë idetë e duhura për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Sipas tij, ata nuk po i përdorin si duhet “argumentet”.

 

Studentja nga Serbia që pëlqen poezitë e Migjenit, Ali Podrimës dhe Jusuf Gërvallës (VIDEO)

Studentja serbe

Seminari i 37-të për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare edhe këtë vit i janë përgjigjur me interesim studentë nga vende të ndryshme të botës, të cilët për dy javë rresht adresë kryesore e kanë Fakultetin Filologjik në Prishtinë, shkruan KultPlus.

“KOSOVA PËR SANXHKUN” URON BASHKËSINË ISLAME DHE BESIMTARËT ISLAM TË SANXHAKUT ME RASTIN E KURBAN BAJRAMIT

Logo

Kryetari OJQ   “Kosova për Sanxhakun”  Ismet Azizi, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar Bashkësinë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam .

 Sanxhaku nga lashtësia te Kongresi i Berlinit

Vilayet_of_Kosovo_(1881–1912)_map

 

 

“Popullsia sllave, duke u shtrirë, i ka asimiluar dhe e ka shtyrë popullsinë autoktone ilire…Me rastin e pushtimit sllav të tokave ballkanike, një pjesë e banorëve të vjetër, posaçërisht ilirët dhe blegtorët romakë, u morën vesh shumë shpejt me sundimtarin e ri, por pjesa tjetër pranoi robërinë”.

 

SI DHE KUR NDODHI KONVERTIMI I SHQIPTARËVE NË ISLAM?

Nexhmedin-Spahiu-Prof.Dr_.-696x464

Islamizimi i shqiptarëve ndodhi krejt ndryshe nga boshnjakët. Po mendoj në pjesën mbi 30% që ishte e përbashkët për gjithë popujt e krishterë të pushtuar nga osmanët. Të dhënat statistikore osmane tregojnë se islamizimi në masë i shqiptarëve ndodhi në periudhën 1660-1710.

Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë

cipele

Këpucë me mbishkrimin Republika e Kosovës, janë paraqitur në Beograd, shkruan në numrin e nesërm gazeta Danas.

Vllasi tregon se për cilat tema nuk duhet të bisedohet në Bruksel

Vllasi

Njohësi i çështjeve politike në vend, Azem Vllasi thotë se sa i përket fazës finale të dialogut është krijuar një mjegull dhe rrugë qorre, e që si rezultat i kësaj nuk duket fundi i arritjeve të marrëveshjeve finale.

 

 

Asociacioni Nacional Boshnjako-Amerikan (BANA) kundër ndarjes së Kososvës

haradinajthaci89a
Asociacioni Nacional Boshnjako-Amerikan (BANA), me seli në New York, përmes një letre të hapët, drejtuar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, përveç kërkesës që në ekipin për dialogun me Serbinë të përfshihet edhe një përfaqësues i këtij komuniteti, ka shfaqur mbështetjen për një Kosovë të pandarë dhe kundër ndryshimit të kufijve të saj.

“Ndalimi” i Akademikut Hivzi Islami ngritet si problem në Parlamentin republikan të Serbisë

Hivzi Islami

Deputeti Shqiptar në Parlamentin e Republikës së Serbisë, Fatmir Hasani i paraqiti pyetje me shkrim ministrit të Punëve të brendshme, Nebojsha Stefanoviq lidhur me shkeljen e marrëveshjes për lëvizje të lirë në rastin e akademik Hivzi Islami.