Monthly Archives: Tetor 2016

Shqiptarët ia mundësojnë fitoren Millo Gjukanoviqit

gjukanoviq

Kryeministri malazez, Millo Gjukanoviq, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e mbajtura sot në Malin e Zi.Gjukanoviq ka siguruar 42 deputetë, bashkë me partnerët e partisë së tij DPS.

 Vuçiq në vend të sigurtë!

vuciq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, së bashku me familjen e tij, është zhvendosur në një vend të sigurt, pasi në afërsi të shtëpisë së babit të tij, në lagjen Jajinci janë gjetur kuti me municion, tha ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, gjatë një paraqitje në programin e Radio Televizionit të Serbisë.

 

Faik Husoviq, sulmohet barbarisht në Mitrovicën Veriore!

2-10

 

 

Se Mitrovica Veriore është fare e pasigurt për qytetarët jo serb, u vërtetua edhe ditë më parë, kur u sulmua barbarisht në banesën e tij , minatori Faik Husoviq nga  Peshteri, i cili me dhjetra vite punoi në minierat e Trepçës.

Isakov :Trepça është e Serbisë aq sa është edhe Kosova

mile-isakov

 

 

Vendimi i qeverisë së Serbisë për të zhvleftësuar vendimin e Kuvendit të Kosovës për Trepçën, është parë si veprim qesharak nga një ish-politikan i Beogradit.

Faktorizimi i shtetit shqiptar

edi-rama

 

Paraqitja e Edi Ramës në rolin e përfaqësuesit të Kosovës në Beograd është veprim plotësisht legjitim dhe i moralshëm. Mbi të gjitha, ky veprim flet për faktorizimin e shtetit shqiptar.

Gjukanoviqi: Ne do ta formojmë qeverinë

gjukanoviq

Partia pro-perëndimore e Malit të Zi ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare të së dielës, por jo edhe shumicën absolute. Sipas të dhënave preliminare, Partia Demokratike Socialiste e kryeministrit Millo Gjukanoviq ka fituar 35 mandate, ndërsa dy blloqet kryesore opozitare Fronti Demokratik dhe Kljuc kanë fituar 18, respektivisht 9 mandate.

Boshnjaku nga Tuzlla prehet në varrin pa emër në Gjilan ?

varrezat_ne_gjilan1476374131

 

Askush nuk di se si një qytetar nga Tuzlla e Bosnjës ka përfunduar në Kosovë, dihet vetëm se ai është varrosur në Gjilan, bashkë me një shishe plastike te koka, ku janë futur të dhënat për identitetin e tij. Ndoshta, ndonjëherë do të zbulohet e vërteta për Hasan Avdiqin, shkruan gazeta Kosova Sot.

Ibishi: Nuk kishte familje këtu dhe nuk kishte kush ta varroste.

 

 

Kam luftuar përkrah rahmetli Aqif Efendiut, Bahri dhe Dervish Dresheviqit!

sinan
  • Sinan Beshqanin dëshmitar i gjallë i krimeve komuniste  në Haxhet të Novi Pazarit, flet për ngjarjen më të tmerrshme që përjetoi popullata e pafajshme e kësaj treve  në  viti 1945, kur  serbët  pushtuan përherë të dytë Sanxhakun dhe viset tjera.

Dr. Kenan Kurtagiq, kandidat i Lidhjes Demokratike Shqiptare në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

kenan-kurtagaj

 

 

Dr. Kenan Kurtagiq është njeriu i parë i cili po thyen  frikën ndër shqiptarët e Sanxhakut për vetë deklarim  të guximshëm së Ai dhe të gjithë si Ai janë shqiptarë etnik në këtë nën qiell shqiptarë.

Kuvendi konsultativ i Llaushës

Aqif Blyta  në mes  duke iu dëshiruar mirëseardhje vllëzërve  nga Kosova
Kuvendi u mbajt me iniciativën e parisë dhe disa intelektualëve të shquar nga Drenica dhe të viseve tjera shqiptare , si : Shaban Polluzha, Miftar Bajraktari, Halil Haxhia, Azem Aruçi , Ukë Sadiku, Hamdi Gashi, Mehmet Gradica, Zukë Xani, Adem Voca, Ahmet Selaci, Bahri Dreshaj (nga Pazari i Ri), Shasivar Alia, Shefqet Kapedani, Aqif Blyta ( Pazari i Ri )
Momenti dhe situata e krijuar kërkonin ballafaqimin e mendimeve , propozimeve dhe modeleve se si duhej qasur organizimit të rezistencës së organizuar kundër ripushtimit të Kosovës dhe viseve tjera etnike kundër ripushtimit të Kosovës dhe viseve tjera etnike shqiptare nga Jugosllavia e Titos, për çka edhe lindi ideja për mbajtjen e Kuvendit të Llaushë.