Rexhep-Hoti

Nënkryetari i PDK-së: S’mund të ketë ndarje të Kosovës, Serbia ta marrë përgjegjësinë për krimet e luftës

Ndarja e Kosovës si opsion për zgjidhjen finale me Serbinë, po promovohet çdo ditë e më tepër nga politikanët serbë. Aleksandar Vulin, Rasim Lajiq e Ivica Daçiq disa herë e kanë përmendur More »

Rasim_Ljajic_2011-mc.rs_-780x439-640x360

Rasim Lajiq: Ndarja e Kosovës zgjidhje e mirë për Serbinë, por opsion i vonuar

Ministri i Tregtisë dhe Telekomunikacionit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka thënë se ndarja e Kosovës është një zgjidhje e mirë, por e vonuar, të cilën e kundërshton edhe një pjesë More »

1

Gjilani shënon me koncert të madh festiv Ditën e Çlirimit

    Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me ansamble të ndryshme nga Gjilani dhe qytete të ndryshme, për herë të parë edhe nga Sanxhaku, me këngë e valle kanë shënuar mbrëmë deri More »

Logo

“Kosova për Sanxhakun” Uron Fiter Bajramin!

Me rastin e Festës së Fitër Bajramit, Kryesia e OJQ “Kosova për Sanxhakun”, ka uruar këtë festë madhështore. More »

minatori-1-780x439-728x430

Dr. Sulajman Uglanin, ngushllon Federatën e Futbollit me rastin e vdekjes së F. Vokkrit

Me rastin e vdekjes së legjendës së futbollit kosovar Fadil Vokrrit, kryetari i Këshilliot Kombtar Boshnjak, Dr. S. Uglanin, ngushllon Federatën e futbollit, familjen dhe të gjith popullin e Kosovës me rastin More »

Category Archives: Sporti

Boks: Luani nga Sanxhaku, sonte  mbron titullin e kampionit të botës

muamer-hukic-merenje-670x446

 

Për shqiptarët e zakonshëm në Shqipëri, Sanxhaku, edhe pse në kufi me shtetin shqiptar, është  emër pak i panjohur. Aktualisht, Sanxhaku si territor, ndan Serbinë dhe Malin e Zi ndërkohë që kufiri republikan mes Serbisë dhe Malit të Zi kalon nëpër Sanxhak. Për ne shqiptarët është me interes të përmendet se harta e Sanxhakut përfshin vendlindjet e disa prej personaliteteve më të shquara shqiptare.

Disa fjalë rreth Klubit Futbollistik “ Novi Pazar”

Stadioni Aqif Ef.Blyta

Klubi i futbollit Novi Pazar,është i vetmi klub nga Sanxhaku, i cili bënë gara në super ligën e Serbisë. Vet fakti që klubi vjen nga një trevë e banuar me shumicë jo serbe, dhe me përbërje të lojtarëve jo serb, dhe duke e njohur mentalitetin serb konsiderohet se janë të padëshirueshëm dhe të urryer nga ta.