Eliot-Engel

Eliot Engel: Kosovarët të bëhen gati për pasoja, nëse Demarkacioni nuk ratifikohet

  Çështja e kufirit të Kosovës me Malin e Zi tashmë është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, por shanset e miratimit të marrëveshjes duken të vogla. Ligjvënësi amerikan Eliot More »

mulliqi

Pritja të presidenti, Ilir Meta për Festa të Nëntorit dhe Panairi i Prodhuesve Bujqësor në Tiranë

  Çdo vizitë në Shqipëri më sjellë kënaqësi të veçantë. Rruga e Kombit është gjeja më e bukur që ka mundur të ndodhë  midis dy shteteve shqiptare. Nëse dikur rrugëtimi për vendin More »

maljinda

Apostolova: Političari da ne drže mlade kao taoce

  Šefica Kanceralije EU na Kosovu, Natalyia Apostolova u utorak je rekla da je protiv slanja demarkacije Arbitražnom sudu, jer se ovo pitanje vuče i treba ga rješiti. More »

Refik HASANI_2017

Takimet e dy qeverive do të duhej të prodhojn efekte të matshme!

Takimi i dy Qeverive i mbajtur dje e sot, por ishte paralajmëruar të mabhet më 24 prill të këtij viti.Shtyerja e këtij takimi nuk është çështja.Por tema është: Sa arritën këto dy Qeveri More »

Lejla-Hadzic

DËSHMITARJA E SREBRENICËS QË RUAN TRASHËGIMINË SHQIPTARE

Vajza boshnjake e cila prej vitesh jeton në Tiranë, rrëfen tmerrin e 11 korrikut në Bosnje dhe Hercegovinë, ndërkohë që e gjithë bota heshti. Pasi ka zgjedhur të krijojë familjen e saj More »

Eliot Engel: Kosovarët të bëhen gati për pasoja, nëse Demarkacioni nuk ratifikohet

Eliot-Engel

 

Çështja e kufirit të Kosovës me Malin e Zi tashmë është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, por shanset e miratimit të marrëveshjes duken të vogla. Ligjvënësi amerikan Eliot Engel, i cili sapo është kthyer nga një vizitë në Kosovë, thotë për Zërin e Amerikës se është në interes të Kosovës ta ratifikojë marrëveshjen dhe të ecën përpara me integrimet e tjera evropiane.

Pritja të presidenti, Ilir Meta për Festa të Nëntorit dhe Panairi i Prodhuesve Bujqësor në Tiranë

mulliqi

 

Çdo vizitë në Shqipëri më sjellë kënaqësi të veçantë. Rruga e Kombit është gjeja më e bukur që ka mundur të ndodhë  midis dy shteteve shqiptare. Nëse dikur rrugëtimi për vendin e shqiponjave ishte i vështirë dhe i gjatë, tash sa qelë e mbyllë sytë siç thonë gjendesh në Tiranë.

Nga Skënder MULLIQI

Edhe viteve te kaluara, por edhe këtë vit miku im, Flamur Gashi veprimtarë I dalluar I çështjes kombëtare , këshilltarë I presidentit, Ilir Meta, më kishte ftuar në presidencë më rastin e Festave të Nëntorit,Te ftuar ishin gazetarë, diplomatë  dhe njerëz të artit dhe të kulturës nga trojet etnike .Isha në Tiranë disa herë , por jo edhe në Pallatin e Brigadave , ku është  selia e presidentit të Shqipërisë. Është ky një vend I bukur siç është edhe mbarë Shqipëria vend I bukur ashtu si ia ka falë Zoti të gjitha ato bukuri dhe begati natyrore. Ne ambientet ku bëhej pritja nga z. Ilir Meta, ishte nje atmosferë vërtetë festive .Të pranishëm ishin shumë diplomatë të huaj , ndër ta ishte edhe  ambasadori amerikanë z. Donald Lu, kryeministri, Edi Rama, Leka Zogu,parlamentarë, e shumë figura të tjera të jetës publike. Zura një vend afër një tavoline ku ishte një djalosh I gjatë dhe I bukur më të cilën u njoftova .Quhej Idi Mina një biznesmen tiranas më të cilën kaluam qaste të mira. Orkestra shqiptare ishte në një kënd të sallës e cila gjithë kohën i shoqëroj te pranishmit  më tingujt e bukur të muzikës serioze. Radha I erdhi edhe fjalimit të presidentit, Ilir Meta I cili pasi që i përshëndeti të pranishmit mbajti një fjalim të shkurtër lidhur më Festat Kombëtare. Presidenti Meta dhe kryeministri, Edi Rama ngrenë dolli me shume mysafire në sallen e mbushur me te ftuar. Ne dy anët e sallës ku mbahej takimi enkas ishte bërë servimi I ushqimeve tradicionale shqiptare me lloje të ndryshme të pijeve. Kur mendova së nuk është asnjë person nga Kosova dhe trojet etnike, ashtu befas takova mikun tim, Ali Dacin nga Rozhaja, nënkryetar i shoqatës “Kosova për Sanxhakun’, kryetarin e shoqatës, Ismet Azizi, anëtarin e kryesisë, Safet Hadroviq-Vrbicki dhe anëtaren e shoqatës, zonj. Amina Nuroviq. I bëmë disa foto së bashku dhe në një çast afër nesh ishte edhe veprimtari i devotshem, Riza Halimi nga Lugina e Preshevës. Për një çast i thash Aliut, së ende  nuk e kam pa  Flamur Gashin. Jo ma ktheu Aliu, nuk është sonte I pranishëm së I ka vdek mixha në Kosovë. Sigurisht së me erdhi shumë keq. Të nesërmen I shpreha ngushëllime ne fb për humbjen e më të dashurit të tij .Pas këtij momenti i  bëmë disa foto edhe më presidentin e Shqipërisë, z.Ilir Metën. Kaluam sigurisht qaste të cilat nuk shlyhen lehtë nga kujtesa. Ika nga Pallati I Brigadave më një taksist nga Permeti më të cilin për pak kohë bëmë një shoqëri të mirë, së vërtetë edhe u tregua së ishte njeri i ndershëm siç janë të ndershëm dhe mikpritës te gjithë shqiptarët e Sipërisë. Nga qendra e Tiranës për në Lushnje ku banon që disa kohë djali im Laurati , ika me makinë I shoqëruar nga bashkëshortja ime dhe nusja djalit. Te nesërmen herët në mëngjes shkuam në Tiranë  më djalin Lauratin, ku mbahej për herë të parë panairi I produkteve bujqësore I organizuar nga Ministria e Bujqësisë në krye më zëvendësministrin dhe mikun, z.Dhimo Kote, një njeri I cili për shumë vite kishte qenë kryetar I komunës së Xarrës, vetëm disa kilometra larg Sarandës së bukur. Me z.Kote isha takuar dhe miqësuar vitin e kaluar  në Xarrë.

Xarra është një copë parajse siç e quajti më të drejtë Rudina Xhunga e cila e kishte bërë një shkrim enkas për këtë vend të plantacioneve të mandarinës .Ajo ndër të tjera thotë ”Xarra është parajsë gjithë ngjyra- ngjyra e aroma, çdo tokë e punuar, plantacione të tëra më mandarina, që të marrin sytë dhe mendjen ,dhe nuk të besohet derisa takon Dhimon, që je në fshat shqiptarë”. ”Po si mund të i kish nga ky fshat që kishte dalur  më 3 milionë euro fitim nga shitja e prodhimit të vet, mandarinës -Klementina ishte shprehur Dhimo “ .Nga ky vend I vogël por më plotë punëtorë të vyeshëm në krye më Dhimo Koten  furnizohen gjithandej jo vetëm trojet shqiptare por edhe shumë shtete të Evropës. I thash  vetëm disa fjalë për z.Dhimo Kote, së vërtetë ky njeri më punën e bërë  e ka merituar postin e zëvendësministrit të Bujqësisë .Panairi I produkteve bujqësore në sheshin kryesor të Tiranës ishte organizuar për mrekulli. Sidomos binin në sy piramidat e formuara prej mandarinave ,mollëve dhe domateve duke krijuar kështu një panoramë të bukur bashkë më gjitha prodhimet tjera të cilat u ekspozuan për dy ditë më radhë. Të pranishëm atë ditë feste për ti përgëzuar bujqit e vyeshëm anekënd Shqipërisë  ishte  edhe kryeministri I Shqipërisë,z. Edi Rama, ministri I Bujqësisë z.Niko Peleshi, kryebashkiaku I Tiranës, z,Erion Velijaj etj, të cilët edhe mbajtën fjalime në mbështetje të  prodhuesve dhe të biznesmenëve të vendit. Ishte një ditë plotë gjallëri e organizuar për herë parë  në Tiranë si meritë e z. Kote, më të cilën patëm një takim të ngrohtë pas një viti. Ne panair ishte I pranishëm më prodhimin e domateve edhe biznesmeni I vyeshëm nga Fieri, z.Fatos Zeka I cili punon bashkë më djalin Lauratin, të cilët furnizojnë më produkte bujqësore cilësore vendore  edhe shumë shtete të Evropës.

Apostolova: Političari da ne drže mlade kao taoce

maljinda

  Šefica Kanceralije EU na Kosovu, Natalyia Apostolova u utorak je rekla da je protiv slanja demarkacije Arbitražnom sudu, jer se ovo pitanje vuče i treba ga rješiti.

Takimet e dy qeverive do të duhej të prodhojn efekte të matshme!

Refik HASANI_2017

Takimi i dy Qeverive i mbajtur dje e sot, por ishte paralajmëruar të mabhet më 24 prill të këtij viti.Shtyerja e këtij takimi nuk është çështja.Por tema është: Sa arritën këto dy Qeveri të reflektojn jo vetëm për Republikën e Kosovës dhe ate të Shqipërisë por edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve por edhe diasporën anë kënd globit.Në këtë rast sa është trajtuar jo vetëm në këtë takim por në të gjitha taakimet e përbashkët të dy qeverive dhe sa e cilat efekte të matshme kan ndikuar në krahinën e mbetur nën administrimin e Serbisë,që përfshin Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë. Sa pika jan trajtuar dhe cilat jan ato. Së paku pse nuk është dënuar diskrimimin përmesë një kokluzioni të përbashkët të dy Qeverive dhe dy Parlamenteve

DËSHMITARJA E SREBRENICËS QË RUAN TRASHËGIMINË SHQIPTARE

Lejla-Hadzic

Vajza boshnjake e cila prej vitesh jeton në Tiranë, rrëfen tmerrin e 11 korrikut në Bosnje dhe Hercegovinë, ndërkohë që e gjithë bota heshti. Pasi ka zgjedhur të krijojë familjen e saj me Besjanin, tashmë ajo i është përkushtuar trashëgimisë kulturore shqiptare duke iniciuar shumë restaurime të objekteve shqiptare që janë lënë në mëshirë të fatit.

 

PARASHIKIMET E CIA-S PËR RRITJEN E POPULLSISË NË BALLKAN, JA ÇFARË THOTË PËR KOSOVËN

cia

Vendi i vetëm në Ballkan që do të shënojë rritje të popullsisë në 30 vitet e ardhshme do të jetë Kosova.

Shqipja e Sanxhakut, ruhet në zonat e thella malore!

Reportazh

Shqipja e Sanxhakut, ruhet në zonat e thella malore!

 

Në park të festave të nëntorit, Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, me ftesë të Reisit të Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi. Dr. Sead def. Nasufoviq, vizitoi Novi Pazarin dhe disa vendbanime të Tutinit, në brezin kufitar me Malin e Zi, atje ku gjuha e shqipe nuk e ka humbur rrënjën e saj.

Marin Mema shpërblehet me çmimin “Hasan Prishtina” për rrëfimet e tij për historinë shqiptare

marin

Marin Mema ka ndjekur gjurmët e historisë shqiptare, duke informuar opinionin për gjenocidin dhe përpjekjet për tkurrjen e trojeve shqiptare.

Familja shqiptare Shkreli, që jeton në Novi Pazar

rexhep

Në qytetin e vogël të Novi Pazarit gjen mjaft familje shqiptare. Megjithëse identiteti i tyre ka ndryshuar në kohë, kujtesa e të qenit shqiptar nuk është shuar.

Presidenti shqiptar Ilir Meta do të vizitojë Medvegjën

ilir-meta

Vizita e presidentit shqiptar Ilir Meta, e paralajmëruar nga mediat e Beogradit për Medvegjë është konfirmuar edhe nga Trupit Koordinues për komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë.