Mirza

Nuk i besoj Vuçiqit, ndihmësve dhe përkrahësve të tij!

  Është i mirëseardhur izolimi i këtyre ditëve të them edhe një vërejtje, lexova kolumnën të cilën autori e kishte titulluar “Mos i beso Vuçiqit edhe kur të dhuron respirator” dhe thotë, More »

Sak-Fazlia-Luftetaret_e_Rugoves1463932643

SAK FASLIA ME RUGOVASIT NË MBROJTJE TË PAZARIT TË RI NË FUND VITIT 1941

Sukseset dhe guximi i ti luftarak bëri qe Sak Faslia për armikun të mbetet mit i pathyeshmërisë se ti në balle të armikut. Për ketë arsye Sak Faslisë i kërkohet dyluftim nga More »

damir

Sallkoviq : Es- selamun alejkum të dashur vëllezër shqiptar

  Shprehjet për serbizimin apo shqiptarizimin e boshnjakëve të Sanxhakut janë tema  për fat të ke që përmenden dhe  keqpërdorën nga të gjitha palët në Sanxhak dhe askush nuk duhet ta bëjë More »

Pazari, pas luftes

SANXHAKU DHE POPULLI I SAJ NËPËR HISTORI

Pas vitit 1856, me Paqen e Parisit, u bë më se e qartë se Evropa do të shkonte në favor të programit gjithserb të “Naçertanias”. Kosova, Sanxhaku dhe Toplica u bënë një More »

Maxhuni Uglanin

     SANXHAKU DHE I DERGUARI I ZOTIT, Dr. SULEJMAN UGLJANIN  

  Organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega për Gjemani, SHKSH “Sali Çekaj” dhe  Fondacioni “Besa”, javën e parë të marsit 2020, në Munih u organizua takim promovues dhe  informativ, në mbështetje More »

Category Archives: Videot

Prof dr Dejan Miletić : Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri ( video)

misa

Një analist politik serb, para disa  disa muajve, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin publik serb RTS1.

140-VJETORI I BETEJËS SË NOKSHIQIT

Akademi përkujtimore 140-VJETORI I BETEJËS SË NOKSHIQIT DHE MBROJTJA E PLAVËS DHE E GUCISË NGA PUSHTIMI I MALIT TË ZI Pejë, më 18 janar 2020 Hartues i projektit: Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri

 

Aleksandër Stipçeviç: “E kemi ruajtur gjuhën për 280 vjet”

stipcevic

 

Aleksandër Stipçeviq lindi në Arbënesh të Zarës në Kroaci më 1930. Ai rrjedh nga një familje arbëreshë e rrethit të Shkodrës, të cilët treqind vjet më parë u shpërngulën në rrethin e Zarës. Ka studiuar arkeologjinë dhe ka drejtuar një varg institucionesh e projektesh që lidhen me bibliotekat, historinë e librit, botimet enciklopedike etj, deri në Akademinë e Shkencave në Zagreb, shkruan KultPlus. Aleksandër Stipçeviq është kontribuues më i madh sa i përket veprave për ilirët dhe historinë e librit. Disa nga këto vepra janë: Historia e ilirëve, Arti i ilirëve, Simbolet e kultit te Ilirët, Bibliografi për ilirët, Historia e librit, Censura në biblioteka, Interpretime albanologjike etj. Më shumë se dyzetë vjet emri i tij identifikohet me rezultatet më të reja të studimeve ilire. Aleksandër Shandri Stipçeviq ka vdekur më 31 Gusht të vitit 2015. Ndërsa sot po e kujtojmë me një video të postuar nga Albert Ramaj, ku albanologu arbëresh shihet duke folur arbërisht ndërsa janë shfaqur edhe këngë origjinale arbëreshe që këndohen. Ai përmes kësaj videoje tregon për ruajtjen e gjuhës, dhe se si u tregojnë të gjithëve prejardhjen e tyre. “Ndër ne arbëreshët flitet edhe arbërisht por pak nga pak po harrohet gjuha. Ne që e dimë nga kemi ardhur, e kush jemi, ne themi se jemi arbëresh, ne flasim për etnikisht kurse në aspektin politik jemi kroat”, thotë albanologu Stipçeviq. Ai përmes kësaj videoje tregon se si ai dhe disa arbresh të tjerë kanë shkuar në disa fshatra, afër Liqenit të Shkodrës për të parë vendet prej nga e kanë prejardhjen. Ata kanë shkuar në fshatin Kalmeta, prej nga vjen edhe njëri ministër i quajtur Bozhidar Kalmeta, dhe kemi dashur ta shohim se prej nga vjen ai dhe njerëzit e tjerë me këtë mbiemër. Ata më pas kanë vizituar edhe Korçën, e Tiranën ndërsa më pas kanë qenë të ftuar dy herë në një emision të rëndësishme kroate, për të treguar eksperiencën e tyre në Shqipëri. “Është një traditë shumë e madhe nga kemi ardhur, kush jemi dhe si po flasim. Ne dhe gjenerata ime po flasim arbërisht, por fëmijët e vogël nuk po dinë, janë 280 vjet që ne e kemi ruajtur gjuhën”, thotë Stipçeviq në këtë intervistë.

Fshati i besës që nuk flet më gjuhën shqipe. Historia e tmerrshme – Gjurmë Shqiptare

besnik

Plani i erret i Serbise per shpopullimin e Medvegjes dhe heshtja e shtetit shqiptar

Plava dhe Gucia dhe asimilimi ( video)

5

Dokumentar i Asimilimit në Plavë dhe Guci, i cili shpjegon se si dhe pse shumica Shqiptare e Plavës dhe Gucisë tani më nuk flasin Shqip dhe e quajn veten Boshnjak! Ftojmë vizitoret që t’i vizitojne dhe shijojne nga afer bukuritë e trojeve shqiptare rreze Bjeshkeve të Namuna.

SHKRELI NE RRJEDHAT E SHEKUJVE (video dokumentar)

Këshilli Kombëtar Shqiptar në Serbi ngre padi ndaj ministrit Vulin për gjuhë të urrejtjes

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa, ka njoftuar se ka ngritur padi ndaj Ministrit të Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin, për, siç ka thënë ai, “vërtetimin e qasjes diskri

Gjurmë Shqiptare – Kush po I provokon shqiptarët?! Asimilimi dhe zhdukja e një zone

Kush po i provokon shqiptarët e fshatit Martinaj në Mal të zi? Cili është projekti që synon asimilimin e tyre? Si humbën zona të tëra në Plavë dhe Guci? Çfarë fshihet pas dërgatave serbe në Shas, Rumi, por edhe në Shqipëri? Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të ciklit ”Gjurmë Shqiptare” të gazetarit Marin Mema

Trajkoviq: Ka qarqe të kënaqura nëse Kosova do të ndahej mes Serbisë dhe Shqipërisë ( video)

Debat-Pernime-Prishtina-200519-Modelarium-Dialogu057

Politikanja serbe nga Kosovë, Rada Trajkoviq ka komentuar lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Ajonë  #DebatPernime ka thënë se qarqe intelektuale në Serbi janë pranues të një ndarjeje të Kosovës që do ta zhdukte këtë shtet.