Dino

Shkrijelj: Kosova, Sanxhaku, Serbia dhe Mali i Zi të barabartë në Unionin Evropian!

    Intervista e Ahmaedin Shkrijelit,  Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë së Aksionit Demokratik (SDA) në pyetjet e gazetarit Zoran Maksimoviq, dhënë 1TV dhe B92 në lidhje me deklaratën e Z. Rexhep Hoti, More »

Rexhep-Hoti

Nënkryetari i PDK-së: S’mund të ketë ndarje të Kosovës, Serbia ta marrë përgjegjësinë për krimet e luftës

Ndarja e Kosovës si opsion për zgjidhjen finale me Serbinë, po promovohet çdo ditë e më tepër nga politikanët serbë. Aleksandar Vulin, Rasim Lajiq e Ivica Daçiq disa herë e kanë përmendur More »

Rasim_Ljajic_2011-mc.rs_-780x439-640x360

Rasim Lajiq: Ndarja e Kosovës zgjidhje e mirë për Serbinë, por opsion i vonuar

Ministri i Tregtisë dhe Telekomunikacionit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka thënë se ndarja e Kosovës është një zgjidhje e mirë, por e vonuar, të cilën e kundërshton edhe një pjesë More »

1

Gjilani shënon me koncert të madh festiv Ditën e Çlirimit

    Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me ansamble të ndryshme nga Gjilani dhe qytete të ndryshme, për herë të parë edhe nga Sanxhaku, me këngë e valle kanë shënuar mbrëmë deri More »

Logo

“Kosova për Sanxhakun” Uron Fiter Bajramin!

Me rastin e Festës së Fitër Bajramit, Kryesia e OJQ “Kosova për Sanxhakun”, ka uruar këtë festë madhështore. More »

Category Archives: Manifestimi

Të dielën mbahet marshimi në Haxhet

pohod na hadzet

 

Nga  28. 11. 1944 deri më  21. 1. 1945 autoritetet komuniste likuiduan  mbi 2.000 qytetarë të respektuar të Jeni  Pazarit, Sjenicës dhe Tutinit, dhe i i varrosën në   Vakëf in “Mearif”   në Haxhet, sot lagje e  Jeni Pazarit.

U shënua në Rozhajë 7 Marsi – Dita e Mësuesit

dacaj-rozhaje-shkolla-fillore

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi shënoi edhe sivjet 7 Marsin – Ditën e Mësuesit, këtë datë të rëndësishme kombëtare. Manifestimi këtë vit u zhvillua në shkollën e vetme në gjuhën shqipe në Komunën e Rozhajës, në Dacaj.