Ismail Kadare dhe Shaban Murati, vjeshte 2019

Çerçiz Loloçi: Për Shaban Muratin dhe librin e tij “Bosnja, një pikëpamje nga Tirana”

Të dymbëdhjetë botimet e publicistit dhe diplomatit të njohur Shaban Murati janë një ngjarje më vete në hapësirën shqiptare dhe kjo ndodhi edhe me librin më të fundit të tij ‘Bosnja, një More »

shaban-murati-905x395

Rusia po rrit shpejtësinë e ndërhyrjes në Ballkan

  Pjatën gjeopolitike ballkanike, që ia serviri Franca në muajin tetor me bllokimin e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe zgjerimit të BE, Rusia nuk e la të ftohet, por menjëherë e rriti More »

flamuri ne Bujanoc

Pranga dhe për flamurin kombëtar shqiptar në gjysmështizë në Luginë

  Në Luginë të Preshevës përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar gjithmonë ka qenë problem. Sa herë ai mund të shfaqet në institucionet vendore është bërë problem nga serbët. Shqiptarët aty, ose janë More »

bosnjaci-albanci-zenljotres-696x469

Sanxhaku ndihmon njerëzit e prekur nga tërmeti në Shqipëri

  Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë disa ditë më parë ka shkaktuar pasoja tragjike, dëme të mëdha materiale, si dhe një krizë të dukshme humanitare, e cila është veçanërisht e dukshme në More »

sda 2

Epidemi e re e nacionalistëve serbomedhenj

Partia e Aksionit  Demokratike (SDA) e Sanxhakut dënon egërsimin nacionalistëve serbomedhenj pran  Tribunali ndërkombëtar të  Hagës, që glorifikuan kryekomandantin e dënuar,  kriminelin e luftës Ratko Mlladiq. More »

Category Archives: Manifestacije

No results were found for the requested archive.