Monthly Archives: Maj 2019

Trajkoviq: Ka qarqe të kënaqura nëse Kosova do të ndahej mes Kosovës dhe Shqipërisë ( video)

Debat-Pernime-Prishtina-200519-Modelarium-Dialogu057

Politikanja serbe nga Kosovë, Rada Trajkoviq ka komentuar lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Ajonë  #DebatPernime ka thënë se qarqe intelektuale në Serbi janë pranues të një ndarjeje të Kosovës që do ta zhdukte këtë shtet.

Shkenctarja serbe shpjegon: Pse urrejmë shqiptarët

Dubravka stojanoviq
Shkenctarja serbe Dubravka Stojanovic ka dhënë një deklaratë lidhur me pikëpamjen serbëve për shqiptarët. Stojanovic ka thënë se serbët kanë albanofobi, shkruan Gazeta Metro.

Ibrahim Dresheviq në përfaqësuesen e Kosovës

dresevic-640x350

Ibrahim Dresheviq në listën e Bernard Challandes për dy duelet e rradhës të Kosovës na muajin mars ndaj Malit të Zi dhe Bullgarisë

Por, kush  është  Dresheviq?

Albin Kurti: USKORO NA KOSOVU IMENA ULICA PO SANDŽAČKIM HEROJIMA

Kurti Uglanin

Na svojoj zvaničnoj facebook stranici, lider Pokreta Vetevendosja, gospodin Albin Kurti, izrazio je zadovoljstvo posjetom delegacije Sandžaka predvođene gospodinom Sulejmanom Ugljaninom.

Albin Kurti ugostio je Dr. Ugljanina

Kurti Uglanin

Predsjednik Stranke demokratske akcije Sandžaka dr. Sulejman Ugljanin i gospodin Albin Kurti, predsjednik Stranke Samoopredjeljenje Republike Kosovo razgovarali su o modalitetima regionalne dobrosusjedske saradnje.

Sanxhaku Lindor rrezikohet nga sulmet dhe shfarosja çetnike

Shaban Polluzha

 

Sanxhaku, si dhe të gjitha viset e Ballkanit pa ndonjë vështirësi ranë nën administrimin e Italianëve dhe Gjermanëve. Kah mesi i korrikut të viti 1941 pati kryengritje ne Sanxhakun perëndimor. Superioriteti ushtarak dhe organizimi më i mirë se ushtria e kryengritëse (partizanët), trupat italiane lehtë copëtuan rezistencën dhe kështu, më 10 gusht të gjithë këtë territor e ripushtuan. Deri në mes të tetorit do të ketë aksione kryengritëse në këtë rajon, vatra e konfliktit do të transferohen në rrethet lindore të Sanxhakut, përkatësisht në Sanxhakun lindor.

Sanxhaku falenderon Presidentin Meta  me rastin e pranimit të studentëve |

Meta 2

 

Këshilli Kombëtar Boshnjak i dërgoi një letër Presidentit të Republikës së Shqipërisë lart[mardhësrisë së tij  Ilir Meta  në të cilën shprehen  falenderimet më të sinqerta  për pritjen që ua bëri    studentëve të Sanxhakut, të cilët ishin për një udhëtim studimi në Republikën e Shqipërisë.

Lirije Kajtazi priti në takim Sellma Gegiq, përfaqësuesen e forumit të gruas së SDA nga Sanxhaku

Lirije dhe Sellam Gegiq

Në ambientet e Parlamentit të Kosovës, Deputetja nga radhët e LDK, përkatësisht kryetarja e forumit të gruas së Lidhejs Demokratike. të Kosvës z. Lirije Kajatazi, priti në një takim përfaqësuesen e forumit të gruas së Partisë së Aksionit Demokratik të Sanxakut zonjën Selma Gegiqin.

Intervju predsjednika dr. Sulejmana Ugljanina za Federalnu TV

MINISTRJA BESA SHAHINI: SHQIPTARËT NË SERBI SË SHPEJTI ME ARSIM CILËSOR NË GJUHËN SHQIPE

besaa-730x440

Sot në hapësirat e fakultetit ekonomik të Suboticës në Bujanoc, Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit të Shqipërisë Besa Shahini ka zhvilluar takim me ministrin e Arsimit, Shkencë dhe Zhvillimit të Teknologjisë së Serbisë Mlladen Sharqeviq.