Haradinaj, mesazh boshnjakëve të Kosovës: Së shpejti zgjidhim mosmarrëveshjet me Serbinë

ramush-haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se ai beson që vështirësitë e Kosovës me Serbinë së shpejti do të zgjidhen dhe se taksa 100 përqind  mbi importin e mallrave nga Bosnja nuk ka për qëllim dëmtimin e qytetarëve të këtij vendi.

 

 

Ai tha këtë në një pritje që shënon 10-vjetorin e themelimit të Partisë Demokrate të Re boshnjake në Prizren.

“Unë besoj se vështirësitë që kemi me Serbinë së shpejti të zgjidhen dhe të gjithë në rajon do të jetojnë më mirë. Kosova do të përmbush qëllimet tuaja që së shpejti të bashkohet me Kombet e Bashkuara, i cili do të sigurojë qytetarëve një jetë më të mirë dhe zhvillimin ekonomik”, ka thënë Haradinaj.

Siç dihet, përveç mallrave nga Serbia, taksa përfshiu dhe ato nga Bosnja, pasi Prishtina pretendon se dhe politika e këtij vendi, nën diktatin serb, është pozicionuar kundër Kosovës. /tesheshi.com/