haklaj

UNIONI ARTISTIK I KOMBIT SHQIPTAR URON KOSOVËN :   GEZUAR PAVARËSINË. 

KOSOVA ADN E QËNDRESËS DHE IDENTITETIT TONË KOMBËTAR. 17 Shkurti 2008, dita kur Parlamenti i  Kosovës  shpalli me votë unanime Pavarësinë e saj, së bashku me 28 nëntorin 1443 dhe 28 nëntorin More »

kurti

“Serbia të çlirohet nga Kosova”, fjalia goditëse e Kurtit në Mynih që irritoi Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në konferencën e Sigurisë që po mbahet në Munih të Gjermanisë, ka thënë se ka ardhur koha që Serbia të çlirohet nga Kosova. More »

misa

Prof dr Dejan Miletić : Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri ( video)

Një analist politik serb, para disa  disa muajve, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin publik serb RTS1. More »

epa05792927 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci during his meeting with Norwegian Minister of Foreign Affairs Brende Borge (not pictured) in Pristina, Kosovo, 14 February 2017. Borge is one-day official visit to Kosovo.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Thaçi:Para 75 vjetësh, Tito mori vendimin më antishqiptar në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se para 75 vjetësh, kreu më i lartë shtetëror jugosllav, Josip Broz Tito, mori vendim për shpalljen e administrimit ushtarak në Kosovë. More »

Migena

Historia e Migenës, vajzës nga Elbasani që ishte në ilegalitet gjatë luftës së Kosovës

Historia e Migenës, vajzës nga Elbasani që ishte në ilegalitet gjatë luftës së Kosovës More »

Tag Archives: Hashim Thaçi

Korrigjimi i kufijve nuk është “shkopi magjik” për preshevarët

Presheva

Shqiptarët e Komunës së Preshevës e ëndërrojnë bashkimin me Kosovën, por të paktë janë ata që e shohin këtë si shpëtim për pakënaqësitë e jetës së përditshme.

Thaçi u premton mbështetje, Lugina e Preshevës do bashkim me Kosovën ( YouTube)

thaqi lugina

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka thënë se është e drejtë legjitime e shqiptarëve të Luginës së Preshevës që të vendosin për fatin e tyre, të cilin nënvizon se e kanë treguar me referendumin e 1 dhe 2 marsit të vitit 1992.

Pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryetari i Preshevës ka deklaruar që është domosdoshmëri përfshirja e çështjes të shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në fazën finale të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë.