Aqif Ef me Bashkshorten

Me rastin e 77 vjetorit të  ekzekutimi i Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit 

“Unë do të kthehem në Pazarin e Ri, le të bëhet si të bëhet!” “Mos Aqif, do të vrasin komunistët!” – i kishte thënë Biko; “Nëse jam fajtor, le të më vrasin, More »

Sabri Alidemi

Përkrahje financiare për shoqatën ” Kosova për Sanxhakun” nga Llozana , Zvicërr

Përkrahje financiare për shoqatën ” Kosova për Sanxhakun” nga Llozana , Zvicërr Veprimtarët tanë nga Zvicrra, me iniciativë të Prof. Sabri Alidema nga Pozharani i Vitisë me qëndrim në Zvicërr, mblodhën dhe More »

shaban-murati-905x395

Bazë e re ajrore serbo-ruse në Trebinje të Bosnjës

“Pse po shpenzon Serbia 150 milionë euro mes askundit? Jemi para një zhvillimi të rrezikshëm dhe me pasoja, sidomos për 4 shtetet e NATO-s në rajon” Bazë e re ajrore serbo-ruse në More »

rozhajasit

NGA JETA NË MALËSINË E ROZHAJËS

Ali Daci : Sa shqiptarë do të regjistrohen në komunën e Rozhajës në regjistrimin e ardhshëm? More »

hasim-mekic-696x469

GODIŠNJICA PRESELJENJA NA AHIRET DR. HASIMA MEKIĆA

30. 06, 2021, se navršava godinu dana od preseljenja na ahiret prof. dr. Hasima Mekića. More »

Me rastin e 77 vjetorit të  ekzekutimi i Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit 

Aqif Ef me Bashkshorten

“Unë do të kthehem në Pazarin e Ri, le të bëhet si të bëhet!” “Mos Aqif, do të vrasin komunistët!” – i kishte thënë Biko; “Nëse jam fajtor, le të më vrasin, unë nuk ndihem fajtor, as para Zotit, as para popullit!”

Përkrahje financiare për shoqatën ” Kosova për Sanxhakun” nga Llozana , Zvicërr

Sabri Alidemi
Përkrahje financiare për shoqatën ” Kosova për Sanxhakun” nga Llozana , Zvicërr
Veprimtarët tanë nga Zvicrra, me iniciativë të Prof. Sabri Alidema nga Pozharani i Vitisë me qëndrim në Zvicërr, mblodhën dhe dërguan shoqatës 400 euro ndihmë financiare
për realizimin e projekteve të saj.
Kësaj iniciative iu bashkuan dhe dhuruan mjete financiare:
1. Gjergj Pren Koçaj, Gjakovë ( Dallashaj) 100 euro
2. Nebih Gashi, Hoçë e vogël, Rahovec, 50 euro
3. Haxhi marashi, Demjan, Gjakovë
4. Ibrahim Syla, Reçak, Shtme 50 frs
5. Dëfrim Asllanaj, Suharekë 50 FRS.
6. Sabri Alidema Pozhoran, Viti, 100 euro
Në emër të anëtarësisë, simpatizantëve , kryesisë dhe në emër tim personal ju falënderohem, duke iu dëshiruar shëndet jetë të gjatë dhe të lumtur.
Ismet Azizi, kryetar

Bazë e re ajrore serbo-ruse në Trebinje të Bosnjës

shaban-murati-905x395

“Pse po shpenzon Serbia 150 milionë euro mes askundit? Jemi para një zhvillimi të rrezikshëm dhe me pasoja, sidomos për 4 shtetet e NATO-s në rajon”

Bazë e re ajrore serbo-ruse në Trebinje të Bosnjës:

“Kosova për Sanxhkun” uron bashkësinë Islame dhe qytetarët e Sanxhakut me rastin e Kurban Bajramit

logo (Rexha)

Kryetari OJQ   “Kosova për Sanxhkun”, Ismet Azizi, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar Bashkësitë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam. Në mesazhin e urimit thuhet:  “Të nderuar qytetarë të Sanxhakut,

NGA JETA NË MALËSINË E ROZHAJËS

rozhajasit
Ali Daci : Sa shqiptarë do të regjistrohen në komunën e Rozhajës në regjistrimin e ardhshëm?

GODIŠNJICA PRESELJENJA NA AHIRET DR. HASIMA MEKIĆA

hasim-mekic-696x469

30. 06, 2021, se navršava godinu dana od preseljenja na ahiret prof. dr. Hasima Mekića.

“Takim i Gjakovës, 2021” Humanisti Ram Geci nderohet me Çmimin e Madh “Dardania”

Ram Geci

Ramiz Lushaj

“Takimi i Gjakovës, 2021”, organizuar nga “Gazeta e Alpeve” (gazetë Rajonale-PanShqiptare-NdërBallkanike), Shoqata “Drini, Gjakovë-Shkodër” dhe Komuna e Gjakovës, në bashkrendim me komuna e bashki dhe shoqata në Rrafshin e Dukagjinit e përgjatë brigjeve të Drinit, i mbajtur në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” (salla e koncerteve), me 24 qershor 2021, në prani të rreth 300 pjesmarrësve nga Kosova e Shqipëria, Mali i Zi e Lugina e Preshevës, Sanxhaku, Maqedonia e Veriut, Mërgata Shqiptare në Europë e Amerikë, e nderoi humanistin e veprimtarin e njohur Ram GECI në Tiranë, me Çmimin e Madh “Dardania”.

Përvjetori: Albin Kurti zbërthen rezolutën për Srebrenicën

albini në srebrenicë

Në një shënim për 26-vjetorin e Srebrenicës, kryeministri Kurti i referohet një rezolute mbi genocidin në fjalë, të cilën Kuvendi i Kosovës e miratoi ditë më parë.

Për vdekjen e babait ngushllohet Prof dr. N. Scaldaferri

Nicola Scaldaferri

“Kosova për Sanxhakun” ngushllon prof dr. Nicola Scadaferrin për vdekjen e babait

Homazhe te shtatorja e Rugovës dhe varrit të komandantit Adem Jashari

Screenshot (922)

Sipas traditës, Ismet Azizi kryetar dhe Ali Daci nënkryetar, kësaj radhe  në pamundësi të ardhjes  së aktivistëve të tjerë nga Sanxhaku  për nderë të 28 nëntorit ditës së flamurit bënë homazh pran varrit të komandantit legjendar Adem Jasharit në Prekaz, dhe pran  pran shtatores së presidentit Ibrahim Rugova në Prishtinë.

prekaz128032650_10217674972256287_5459738411612765006_n