Monthly Archives: Shkurt 2016

Asimilimi i shqiptarëve në Rozhajë humbja e gjuhës shqipe e identitetit

ali daci pres

 

Kush është dhe nga është Ali Daçi ?
Kam lindur në fshatin Dacaj, Malësia e Rozhajës, më 3 dhjetor 1959. Në radhë qesh i treti fëmijë i prindërve Nezir Ajdin Daci dhe Begie Hysen Nilçi. Nëna ime është nga Shtupeqi i Madh, katund ky në krahinën e Rugovës. Pas meje prinderit e mi patën edhe 6 vajza dhe një djalë. Që të gjithë shëndosh dhe mirë deri në dtën e sotme. Meqë babai im ishte i pa punë, ne fëmijët më goxha vështirësi arritëm t’i bëhemi atij krah pune. Kushtet jetësore qenë të tilla, saqë duheshin mjaft sakrifica për të rritur, edukuar dhe arsimuar dhjetë fëmijë. Mëgjithatë prindërit e mi ia dolën .

Delegacioni nga Sanxhaku  vizitoi  Prekazin(video)

DSCF0161

 

 

Delegacioni nga Sanxhaku, me në krye Sekretarin gjeneral të Këshillit Kombëtar Boshnjak, Ahmedin Shkrijel, i shoqëruar nga udhëheqësit  organizatës “ Kosova për Sanxhakun “, kanë vizituar Prekazin, me ç’rast ata kanë bërë homazh tek varri i komandantit legjendar Adem Jashari dhe kanë vizituar kullën e Jasharajve, në të cilën ishin vra nga policia kriminale serbe anëtarët e familjes së Shaban Jasharit.

Delegacioni nga Sanxhaku  vizitoi  Polluzhën(video)

DSCF0256

 

 

Delegacioni nga Sanxhaku, me në krye Sekretarin gjeneral të Këshillit Kombëtar Boshnjak, Ahmedin Shkrijel, i shoqëruar nga udhëheqësit  organizatës “ Kosova për Sanxhakun “, kanë vizituar Polluzhën, me ç’rast me rastin e 71 vjetorit të vrasjes ata kanë bërë homazh tek varri i komandantit legjendar Shaban Polluzha dhe kanë vizituar të birin Ramadanin.

I hiqet emri rrugës Radovan Zogoviq, zëvendësohet me Lorenc Antoni

lorenc

Ka ndodhur një akt i shëmtuar në kryeqytet. Rruga që mbante emrin e mikut të dëshmuar të shqiptarëve, Radovan Zogoviq, tani quhet Lorenc Antoni. Për këtë ka reaguar Shoqata e Malazezëve të Kosovës.

Radovan Zogoviç: Ardhësit – Këngët e Ali Binakut

Radovan Zogović

 Në tridhjetëvjetorin e paraqitjes së tyre publikut, që, edhe ne, pasardhësit e Binqeve, po i botojmë – si edicion të veçantë dhe në të dyja gjuhët – “Ardhësit – Këngët e Ali Binakut”.

 

 

 

Dëshmi të masakrave sllave ndaj shqiptarëve

letra

Hapen arkivat fashiste/ Letra sekrete e mëkëmbësit të Zogut, Si u përgatit masakra serbe mbi shqiptarët

Historianja serbe: Mjaft me gënjeshtra, shqiptarët janë autoktonë

Olivera_Milosavleviq

“Me politikën pushtuese të qeverisë serbe ndaj arbanasve, në kufirin perëndimor të Serbisë janë krijuar marrëdhënie të tilla që në të ardhmen e afërt vështirë mund të pritet paqe dhe gjendje stabile […] shtypi ynë, në një garë katastrofale për të ndihmuar një politikë të referuar dhe ekzekutuar në mënyrë të neveritshme, me muaj dhe vite (ka) përhapur mendime tendencioze për arbanasit…

Komuna e Gjakovës nderon me mirënjohje “Post Mortum” atdhetarin Aqif Blyta

Mirenjohje  Aqif Blytes nga Kryetarja e Gjakoves , M. Kusari

“Post Mortum” është mirënjohja që ka ndarë të shtunen ( 6 shkurt) komuna e Gjakovës për atdhetarin, Aqif Blyta. Në një tryezë shkencore që u mbajt sot për nder të Blytës, pjesëmarrësit patën dhe një kërkesë për presidenten e vendit Atifete Jahjaga.

Në Gjakovë u  mbajt tryezë shkencore kushtuar Aqif   Blytës

Tribuna

 

 

Të shtunën (6 shkurt)  në pallatin kulturës  Asim Vokshi në Gjakovë është mbajtur tryezë shkencore me temën: Aqif  Blyta dhe mbrojtja e Pazarit të Ri.

Tryeza shkencore “Aqif Blyta dhe mbrojtja e Pazarit te Ri” 05.02.201