Monthly Archives: Shtator 2016

Faruk Shehiq: Shqiptarët janë njerëzit më të mirë se sa njerëzit në hapsirat tona

faruk-shehiq

Shqiptarët janë njerëz më të mirë se sllavët e jugut, gjë që edhe nuk është vështirë të jenë. Duhet të udhëtosh në Kosovë, dhe në Shqipëri, duhet ta njohësh kulturën e jashtëzakonshme, gjuhën, zakonet. Ndoshta Shqipëria është vendi i fundit i shekullit ‘20 në Evropë. Në kuptimin më të mirë. Vend utopik, sikur që edhe ne ishim dikur para luftërave të egra fisnore, dhe privatizimit nacional-socialist

Referendumi i Milorad Dodikut është vazhdim i krimit të Serbisë

vv

 

 

Lëvizja VETËVENDOSJE! i bashkohet zërave që e kundërshtojnë fuqishëm referendumin jolegjitim që planifikohet të mbahet në datën 25 shtator nga Milorad Dodiku, Presidenti i “Republika Srpska” në Bosnjë dhe Hercegovinë. “Republika Srpska”, sipas vetë gjykimeve që kanë ndodhur në Tribunalin e Hagës, është një entitet politik i ndërtuar mbi gjenocidin ndaj boshnjakëve. Nuk mund të pretendohet asnjë mbrojte e vlerave të demokracisë përmes mbajtjes së referendumit në një vend ku janë shfarosur njerëzit prej atyre që sot po e organizojnë këtë referendum. Ky referendum që ka si gurthemel krimin ndaj njerëzimit është zgjatim i këtij krimi në Bosnjë e Hercegovinë.

Shesheli para 25 viteve tregonte se si t’iu pamundësohet jeta shqiptarëve në Kosovë (Video)

seselj3-780x439

Në një intervistë të liderit të radikalëve serbë Vojisllav Sheshel të vitit 1991 për mediet serbe, ai jepte ide se si t’u bëhet e pamundshme shqiptarëve jeta në Kosovë.

A e dini se lumi Ibër….

MINOLTA DIGITAL CAMERA

A e dini se lumi Ibër rrjedh nga fjala shqipe i bardhë, shkumbon.

Artikull rrëqethës i vitit 1913, që shpërfaq tmerrin që e vuanin shqiptarët nga pushtimi serb e malazez: “Sa më shumë shqiptarë që vdesin, aq më mirë”!

mizor0-780x439

Ky shkrim i Edith Durhamit është botuar në revistën ‘The Near East’, me 1 gusht të vitit 1913. Durham ka reaguar kundër një shkrimi që në fakt ka qenë dezinformim në lidhje me punën e saj bamirëse në Shqipëri, ku ajo akuzohet se u ndihmonte vetëm të krishterëve.

Mund të përsëritet skenari i Krimesë, jo vetëm në Bosnje, por edhe në Kosovë!

rusiakrimea-660x330

Sipas të gjitha gjasave ka marrë udhë realizimi i një skenari serbomadh në shtetin e brishtë të Bosnjës dhe Hercegovinës. Shumë veprime në shërbim të realizimit të këtij skenari janë duke u zhvilluar gjysmë legalisht dhe në heshtje.
Qëllimi është më se i qartë!

“Kosova për Sanxhkun” uron bashkësinë Islame dhe qytetarët e Sanxhakut me rastin e Kurban Bajramit

logo 2

 

Kryetari OJQ   “Kosova për Sanxhkun” Ismet Azizi, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar Bashkësinë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam . Në mesazhin e urimit thuhet:

Vllasi këshilltar për B dhe H!

Vllasi

Avokati Azem Vllasi, ka konfirmuar se është emëruar nga qeveria e Kosovës emisar në Bosnjë dhe Hercegovinës për të dialogu me qeverinë e këtij vendi për mundësinë e lëvizjes së lirë të qytetarëve të të dyja vendeve.

Poeti Faruk Shehiq, në Festivalin e Letërsisë në Orllan

Faruk Shehiq

Poeti boshnjak është fitues i çmimit të Bashkimit Evropian për Letërsi.

Digjet depoja e drurëve të shkollës në Dacaj

Dacaj-Ali Daci

 

I mbushur vrerë, mësimdhënësi i shkollës  së vetme shqipe në Krahinën e Rozhajës, Ali Daci nëpërmjet  rrjetiti social facebuk, ndau dhimbjen me miqtë e tij, për djegien e depos së drurëve.