Monthly Archives: Nëntor 2016

  Prof. Nasho Jorgaqi  jam në Rozhajë pë ti bërë homazhe Dervish Rozhajës

prof-nasho-jorgaqi

Nga fjala e prof. Nasho Jorgaqi nç preyentimin e krijimtarisë së Majlinda Nana Rama, nç manifestimin “Ora e Maleve” në Rozhajë.
Të dashur motra dhe vëllezër, të nderuar miq,

Me rastin e festave të Flamurit dhe Clirimit, në këtë manifestim madhështor të “Orës së Maleve”, kam nderin t’ju prezantoj shkrimtaren e njohur shqiptare Majlinda Nana Rama.

KOMBI QESHET ME HUNZAKËT E ADEMIT, E INSTITUTI ALBANOLOGJIK FLE!

avni-rudaku

Ekspeditat hulumtuese shkencore dhe etno-kulturore janë në stad të pazhvilluar tek ne. Madje deri më tash, më bindshëm na kanë përshkruar të tjerët duke na studiuar e vizituar, sesa ne e njohim vetveten! Stipçeviq për këtë i kritikonte edhe ilirët dhe mungesën e traditës së shkrimit! Së fundi u hap diskutimi, i nisur keq dhe i përfunduar me mahi kolektive kombëtare rreth hunzakëve dhe kalashëve në Pakistan, si ilirët e dikurshëm, të mbetur atje nga aventurat ushtarake të Aleksandrit të Madh të Maqedonisë antike.

Esad Mekuli, 100 vjet nga lindja e ‘atit’ të poezisë kosovare

auto_esat_mekuli1476684989-1

 

Me rastin e 100 vjetorit te lindjes te poetit, shkencetarit dhe intelektualit shqiptar (1916 – 1993)

Boks: Luani nga Sanxhaku, sonte  mbron titullin e kampionit të botës

muamer-hukic-merenje-670x446

 

Për shqiptarët e zakonshëm në Shqipëri, Sanxhaku, edhe pse në kufi me shtetin shqiptar, është  emër pak i panjohur. Aktualisht, Sanxhaku si territor, ndan Serbinë dhe Malin e Zi ndërkohë që kufiri republikan mes Serbisë dhe Malit të Zi kalon nëpër Sanxhak. Për ne shqiptarët është me interes të përmendet se harta e Sanxhakut përfshin vendlindjet e disa prej personaliteteve më të shquara shqiptare.

Suzana Shkreli,shqiptarja që kandidon për kongresin e Amerikës!

suzana-shkreli

 

Suzanna Shkreli është 29 vjeç. Është gruaja më e re kandidate  për Kongresin Amerikan, dhe shqiptarja e parë që kandidon për të qenë pjesë e Kongresit në Shtetet e Bashkuara, duke përfaqësuar distriktin 8 të Michigan.

Filmi i parë me shqiptarë, Shqiptarët e Novi Pazarit | 1904

np

Inçizimi pamor nga viti 1904, i cili paraqitet këtu është ndoshta filmi i parë me shqiptarë.

Magazini Shqip, programi më i ri në gjuhën shqipe në radio “Novi Sad”

n-sad

Në Radio “Novi Sad” ka filluar të emetohet program në gjuhën shqipe nga fillimi i muajit Tetor të këtij viti, program që rikthehet pas 20 viteve. Njoftimin e ka bërë Shoqata Amëza e Shqiptareve në Serbi të cilën e drejton Demë Berisha i cili është shprehur se kjo është arritur me marrëveshje me qeverinë krahinore të Vojvodinës, shkruan Titulli.com.