Monthly Archives: Janar 2017

Lunacek: Serbia në fund të dialogut e njeh Kosovën

Ulrike Lunaček: Mnogi u Srbiji su zloupotrebljavali status Kosova

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja e këtij institucioni për Kosovën, Ulrike Lunacek, tha se shumica në Serbi është e vetëdijshme se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme.

 

SHBA nuk i ndryshon politikat ndaj Kosovës, Mattis kërkon formimin e ushtrisë

John-Mattis-1-640x360

Uashington, 28 janar 2017 – Sekretari i ri i Mbrojtjes, James Mattis, në një dokument drejtuar Senatit amerikan, ka njoftuar se SHBA-të nuk do të ndryshojnë politikat në Kosovë, raporton Koha.net.

Sanxhaklinjtë ia “kthejnë borxhin” Aqif Blytës

tablaacifhadziahmetovic

 

Pazari  i  Ri ( Novi Pazar, Yeni Pazar)Në pamundësi të emërtimit të rrugëve dhe shesheve me emrat e përsonaliteteve të rëndësishme nga e kaluara e Sanxhakut, krerët politik të Sanxhakut kan vendos të bëjnë nji hap shum të rëdësishëm në përnbushjen e vendimeve të më hërshme dhe përmbushjen e kërkesave të qytetarëve të Sanxhakut.

 

Erdogan kërcënon Nikoliqin: Nëse e prekni Kosovën, avionët turq për 20 minuta janë në Beograd

Një deklaratë e gazetarit shqiptar po bën xhiro në rrjetet sociale. Gazetari i portalit ”Syri.net” nga Shqipëria ka konkloduar se ishte presidenti i Turqisë, Reccep Tayyp Erdogan ai i cili ndali trenin serb me afishe nacionaliste e fetare që po ia mësynte Kosovës, njofton KosovaLajm.net

 

 

JANARI I VITIT 1945 I KOBSHËM EDHE PËR MËSUESIN E DEVOTSHËM BEDRI GJINAJ

Bedri Gjinaj. 2

 

Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollë shohin me katër sy”

Bedri Gjinaj është një ndër figurat më të njohura dhe më të nderuara të arsimit në Mitrovicë, në Kosovë, Sanxhak e më gjerë. Bën pjesë në radhën e veprimtarëve më të shquar të arsimit shqiptar, i cili punoi me kompetencë e devocion për zhvillimin e arsimit gjatë Luftës së Dytë Botërore në Prefekturën e Mitrovicës (Mitrovicë, Vushtrri, Podujevë e Pazar i Ri). Kontribut çëtjes shqiptare i dha edhe sa ishte në pozitën  e sekretarit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit.  Ishte një ndër burrat e intelektualët më të mëdhenj dhe më të nderuar të kombit.  

Në Prishtinë u mbajt Konferenca Shkencore “72 vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri”

Admir Muratoviq

 

Më datën 21 janar, 2017 në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës  u mbajt Konferenca Shkencore “72-vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri.”  Konferenca u organizua nga organizat “Kosova për Sanxhakut”  nën përkujdesjen e kryetarit të Komunsës së Gjilanit z. Lutfi Haziri.

Ferrajt nuk lejojnë nëpërkëmbjen e vlerave kombëtare nga askush !!!

Ferri_SahmanovicOrhan

Krahina e Plave Gucisë si Kështjellë Qëndrese për çështjen kombëtare shqiptare, historisë se kombit i dhuroj figura dhe personalitetet qe me sakrificën dhe kontributin e tyre i bën nder trevës sonë si dhe mbarë kombit shqiptar. Plave Gucia si territor gjeografik dhe me përmasat e saj është një oazë e vogël e atdheut por për fatet e Shqipërisë tejet e madhe meqë i dhuroj si asnjë krahinë tjetër. Rrjedhat e historisë dhe Kongresi famëkeq i Berlinit beri te veten qe kjo trevë shqiptare te ndahet padrejtësisht nga trungu i atdheut.

Filmi dokumentar “Shpella e Hodrovicës “

DR, Haru Crnovrshani

Të nderuar shikues/lexues para jush është edhe një tjetër film i vlefshmëm i dr. Harun Crnovrshaninit. Autori në fjalë  për 20 vjet studimi ka punuar në  shkruarjen e historisë së re të Sanxhakut. Z. Crnovrshanin intelektual ësht i pari boshnjak i cili në librat e tij dhe më vonë në filmin “Aqif Effendiut dhe Shaban Poluzha në  mbrojtje të Novi Pazarit  të vitit 1941,” ekranizoi ndihmën vetëmohues të shqiptarëve e Kosovës për vëllezërit e tyre  në Sanxhak .

Prof. dr.Rifat Shkrijelj rektor i Universitetit të Sarajevës vizitoi Kolegjin AAB

Ilir-Tafa-Rifat-Škrijelj

Kryetari i Bordit të Kolegjit AAB, Ilir Tafa, priti në takim rektorin e Universitetit të Sarajevës, prof. dr. Rifat Škrijelj dhe stafin e tij përcjellës.

Konferencë shkencore më temën:“72-vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri.”

Logo

Njoftojmë mediet dhe opinionin e gjerë se me rastin e 72 vjetorit të krimeve të kryera nga komunistët serbë në Pazarin e Ri të Sanxhakut, ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit së bashku me rreth 2000 qytetarëve tjerë të pafajshëm në Haxhet, organizata joqeveritare “Kosova për Sanxhakun”, nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Gjilanit, z. Lutfi Haziri, organizon konferencë shkencore më temën:“72-vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri.”

Konferenca shkencore do të mbahet më 21 janar 2017 (e shtune), në Institutin Albanologjik të Prishtinës duke filluar në ora 11:00. Në konferencë me kumtesat e tyre do të paraqiten historianë, politikologë, publicistë të ndryshëm  nga Kosova, Shqipëria dhe Sanxhaku.

Mirë se vini!