Monthly Archives: Maj 2017

Jahjaga në Beograd për promovimin e librit për gratë e dhunuara në Kosovë, mediet serbe e vlerësojnë si sulm

informer

Mediet e Serbisë, përkatësisht Informer ka vënë në fokus pjesëmarrjen e ish presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga, e cila do të merr pjesë në promovimin e librit që sjellë dhjetë rrëfime të grave shqiptare, të cilat janë dhunuar gjatë luftës në Kosovë, shkruan KultPlus.

 

Disa fjalë për vendndodhjen dhe të kaluarën e Pazarit të Ri (Novi Pazarit apo Yeni Pazar)!

Hamami i Isa beut në Pazarin e Ri

Evlija Çelebiu: “Novi Pazari është i vendosur në vendin ku takohen kufijtë e tre vilajeteve. Nëpër territorin e tij rrjedhin  shtatë lumenjtë, zona e tij është shumë pjellore. Para së gjithash vlen të veçohet  burimi i lumit Rashka, i cili rrjedh nëpër këtë qytet nën urë prej druri, e cila gjendet në anën jugore. Ai buron nga një liqe në Fushën e Peshterit të nahisë së Bihorit në Shqipëri.

Rrëfimi i tmerrit për boshnjaken që serbët ia vranë familjen

nura-e1495921473480-780x439

Nura Alispahiq, tani 73 vjeçe, humbi të gjithë familjen e saj në gjenocidin e Srebrenicës dhe në bombardimin e vitit 1995 të Tuzllës. Tani ajo pret të vdesë, duke e gjetur “jetën më të vështirë sesa vdekjen”!

Urim me rastin e të muajit të Ramazanit

Logoja (finale)

 

“Me rastin e fillimit të muajit të Shenjtë të Ramazanit, muajit më të rëndësishëm për besimtarët myslimanë, na lejoni t’ju shpreh urimet me të sinqerta  “Kosova për Sanxhakun”.

Rethanat arsimore në prefekturën e Mitrovicës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe roli i Aqif Blytës në hapjen e shkollës  shqipe në  Pazar të Ri ( pjesa e VII)

Fazli Hajrizi

Planet dhe programet mësimore për shkollat fillore shqipe

(Kumtesë në konferencën shkencore të 21.janarit 2017,kushtuar përvjetorit të 72 të vrasjës se Aqif Blytës e Ahmet Dacit,mbajtur në Prishtinë)

PUBLIKOHET PLANI I SHESHELIT PËR DËBIMIN E SHQIPTARËVE NGA KOSOVA (DOKUMENT)

seselj

Plani i Sheshelit, i hartuar me 23 shkurt 1991 në Kragujevc, nuk bën thirrje vetëm për dëbimin e 360 mijë shqiptarëve të Kosovës që thuhej se kishin emigruar nga Shqipëria, si dhe dëbimin e pasardhësve të tyre, por edhe propozonte hapa konkretë: kosovarët duhej të flakeshin nga puna, të dëboheshin nga shtëpitë, dhe të dëmshpërblenin Serbinë për 50 vite për larjen e qirasë…

 

 

NË QYTETIN E PËRZEMËRT DHE TË SHUMË ZEMRAVE

1000_1494535566sandzak_zastava_(1)

Me shkas vizitën në Pazarin e Ri dhe koncertin edhe me valle tradicionale shqiptare

Presidenti Nishani dekoron Shaban Polluzhën e Mehmet Gradicën

dekorata

 

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani gjatë vizitës së tij në Kosovë zhvilloi takime me krerët politik të Kosovës.Presidenti Nishani falënderoi për mikpritjen e shkëlqyer që gjeti gjatë kësaj vizite, dhe vlerësoi kontributin dhe angazhimin e madh të drejtuesve politikë, ndër vite, për zhvillimin e Kosovës në të gjitha drejtimet. Kreu i shtetit çmoi në mënyrë të veçantë tejkalimin me shumë dinjitet të sfidës me të cilën u përball padrejtësisht zoti Haradinaj duke i përcjellë atij përkrahjen e plotë të institucioneve dhe të qytetarëve shqiptarë.

U shënua 11 maji dita e Flamurit të Boshnjakëve të Sanxhakut

2017-05-11-dizanje-zastave-16

 

Sanxhaku dje ka shënuar një nga festën  më të madhe kombëtare – Ditën e flamurit kombëtar boshnjak, e cila festohet në kujtim të 11 majit 1991, kur  në Novi Pazar është themeluar   Këshilli Kombëtar Boshnjak i Sanxhakut.

Ali Daci- zëri i shqiptarëve të Rozhajës

ali

Në rubrikën “Profil” kësaj radhe përmes një interviste do t’ua prezantojmë z. Ali Daci, themelues i organizatës “Kosova  për Sanxhakun”veprimtar, patriot, poet por edhe mësues studiues i trevës.