Monthly Archives: Qershor 2017

Zuvdija Hoxhiq ( Berisha): “Të gjithë të mitë”

tE GJITH TE MITE

“Të gjithë të mitë”  të akademikut Zuvdija Hoxhiq (Berisha), një roman autobiografik në të cilin autori trajton marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet kombësive, feve dhe brezave.
Libri është përkthyer në gjuhën shqipe nga Dimitrov Popoviq, ndërsa është botuar nga Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kulturës së Pakicave.

EKSKLUZIVE: Pamje filmike të Kosovës më 8-9 qërshor, 1999

Prishtina ne Lufte

Për herë të parë FMimages Albania, ju sjellë pamje filmike të realizuara nga gazetarët e huaj me datën 8-9 qërshor, vetë 4 ditë para se të çlirohej Kosova nga Serbia.

 

“Kosova për Sanxhakun” Uron Fiter Bajramin!

Logo

 

Me rastin e Festës së Fitër  Bajramit, Kryesia e OJQ “Kosova për Sanxhakun”, ka uruar këtë festë madhështore.

A po shuhet klubi futbollistik Novi Pazar?

pazar-x (1)

 

Pas ekzistimit, pothuajse një shekulli, klubi i futbollit të qytetit të Pazarit të Ri, për shkak të borxheve të mëdha ndodhet  në prag të shuarjes.

Klubi i futbollit Novi Pazar,është i vetmi klub nga Sanxhaku, i cili bënë gara në super ligën e Serbisë. Vet fakti që klubi vjen nga një trevë e banuar me shumicë jo serbe, dhe me përbërje të lojtarëve jo serb, dhe duke e njohur mentalitetin serb konsiderohet se janë të padëshirueshëm dhe të urryer nga ta.

Familjet e Novi Pazarit (Novopazarske porodice)

Shtepia e Aqifi Blytës
Familjet e Novi Pazarit (Novopazarske porodice):
Gjakova (Džakovac)

Represaliet, dhuna, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të “lodhjes” së identitetit të peshterasve!

Uglla ( Ugao) viti 1915

Duke shfletuar literaturën që posedoj për Sanxhakun më ra në sy një e vërtetë e hidhur: ”Njerëzit me ndikim, posaçërisht në Peshter edhe pas vitit 1935, kanë lutur deputetin e vet që në trevat e tyre mos të hapen shkolla”. Si është e mundur një gjë e tillë, do të mundohem ta shtjelloj më tutje.

LULZIM TAFA, FITUES I ÇMIMIT TË PARË NDËRKOMBËTAR PËR LETËRSI “RADOVAN ZOGOVIQ”

LUlzim Tafa dhe Ferhat Dinosha

Në kuadër të solemnitetit që mbahet për Ditën e malazezëve të Kosovës dhe Ditën e Pavarësisë së Malit të zi dhe me rastin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, Shoqata dhe Unioni i malazezëve të Kosovës e nderuan poetin Lulzim Tafa me çmimin e parë ndërkombëtar për letërsi “Radovan Zogoviq”, për librin e tij “Zavjetne Pjesme” (Këngët e përgjërimit), të botuar në Podgoricë.

Shefket Hukiq, me prejardhje nga Uglla e Peshterit synon ulëse në parlamentin e R. së Kosovës

Shefket Hukiq

 

Koalicioni SDA- BSDAK, në këto zgjedhje  parlamentare, përveç me kandidat boshnjak   në listën e  tyre ka edhe  shqiptarë.

VETËVENDOSJE! përfshin minoritet në listë, prezantohet boshnjaku Mehmed Çeman

ceman

 

Në tubimin e VETËVENDOSJE!-s në Istog ka folur edhe kandidati për deputet i cili vjen nga pakica boshnjake, Mehmed Çeman. Ai  kritikoi ashpër pushtetet e pasluftës, për të cilët tha se e kanë zhytur vendin në krim dhe asnjëherë nuk i kanë trajtuar me dinjitet pakicat.