Daily Archives: 22 Gusht, 2017

Ulqini pranon nga MAShT-i tekstet e Abetares për fatosat shqiptarë në Mal të Zi

Agim Berdyna

Në kuadër të përpjekjeve të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për të siguruar tekste shkollore për shqiptarët në Mal të Zi dhe Luginë të Preshevës, zv/ministri i Arsimit, Agim Berdyna, në Ulqin ia dorëzoi tekstet e Abetares për fatosat shqiptar në Mal të Zi, kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi, Genci Numanbegu, i cili njëherit është edhe deputet në Kuvendin e Malit të Zi.

Lajiq: Nuk na duhet një shtet si Kosova, të cilin nuk e duan as vetë kosovarët

ljajic-kosovo-696x469

Nënkryetari i Qeverisë së Serbisë, Rasim Lajiq, mendon se konflikti i ngrirë për Kosovën nuk i konvenon Serbisë dhe si zgjidhje ai ka propozuar “normalizimin pa njohje”, transmeton Koha.net.