Monthly Archives: Nëntor 2017

DËSHMITARJA E SREBRENICËS QË RUAN TRASHËGIMINË SHQIPTARE

Lejla-Hadzic

Vajza boshnjake e cila prej vitesh jeton në Tiranë, rrëfen tmerrin e 11 korrikut në Bosnje dhe Hercegovinë, ndërkohë që e gjithë bota heshti. Pasi ka zgjedhur të krijojë familjen e saj me Besjanin, tashmë ajo i është përkushtuar trashëgimisë kulturore shqiptare duke iniciuar shumë restaurime të objekteve shqiptare që janë lënë në mëshirë të fatit.

 

PARASHIKIMET E CIA-S PËR RRITJEN E POPULLSISË NË BALLKAN, JA ÇFARË THOTË PËR KOSOVËN

cia

Vendi i vetëm në Ballkan që do të shënojë rritje të popullsisë në 30 vitet e ardhshme do të jetë Kosova.

Shqipja e Sanxhakut, ruhet në zonat e thella malore!

Reportazh

Shqipja e Sanxhakut, ruhet në zonat e thella malore!

 

Në park të festave të nëntorit, Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, me ftesë të Reisit të Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi. Dr. Sead def. Nasufoviq, vizitoi Novi Pazarin dhe disa vendbanime të Tutinit, në brezin kufitar me Malin e Zi, atje ku gjuha e shqipe nuk e ka humbur rrënjën e saj.

Marin Mema shpërblehet me çmimin “Hasan Prishtina” për rrëfimet e tij për historinë shqiptare

marin

Marin Mema ka ndjekur gjurmët e historisë shqiptare, duke informuar opinionin për gjenocidin dhe përpjekjet për tkurrjen e trojeve shqiptare.

Familja shqiptare Shkreli, që jeton në Novi Pazar

rexhep

Në qytetin e vogël të Novi Pazarit gjen mjaft familje shqiptare. Megjithëse identiteti i tyre ka ndryshuar në kohë, kujtesa e të qenit shqiptar nuk është shuar.

Presidenti shqiptar Ilir Meta do të vizitojë Medvegjën

ilir-meta

Vizita e presidentit shqiptar Ilir Meta, e paralajmëruar nga mediat e Beogradit për Medvegjë është konfirmuar edhe nga Trupit Koordinues për komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë.

Agjencia “Presheva Jonë” shpall Ilir Meten “Personalitet të vitit”

ilir

Redaksia e agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” ka shpallur sot si “Personalitet të vitit” presidenitin shqiptar Ilir Metën

Lufta kundër gjuhës shqipe

CIA

Kohëve të fundi Agjencia Amerikane për Inteligjencë kohëve të fundit ka deklasifikuar  qindra dokumente për Kosovën, të cilat shpjegojnë shumëçka  për Luftën e Dytë Botërore, , bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe marrjen e pushtetit nga komunistët.

Gazetari “Presheva jonë” arrinë në Hagë, nesër ballëpërball me Ratko Mladicin ne ICTY

Drjetpersedrejti nga Haga. Nga i derguari yne special në Gjykaten nderkombëtare për krime ne ish-Jugosllavi

Uglanin – Brenda tre muajve të mbahen zgjedhjet për organet e Sanxhakut

ugljanin-press-dan-zastave-640x330

Në kuadër të shënimit të Ditës së Sanxhakut në selinë kryesore të Këshillit Kombëtar Boshnjak në Novi Pazar – u bajt një seanca solemne, e cila filloi me intonimnin e himnit kombëtar të boshnjakëve të Sanxhakut , gjegjësisht me himnin “Jam biri yt.”