Monthly Archives: Mars 2018

DY SHQIPTARË ME “ATLLARË”, NJË NË PRISHTINË, TJETRI NË NOVI PAZAR

Xhafer-Leci

Figura e shiqptarëve në Evropë identifikohej jo vetëm me veshjen tonë kombëtare, por edhe me zakone tjera, si me kuaj të bukur e të shpejtë, mbajtjen e armëve …
Këtu po sjell dy shqiptarë, me kuaj dhe pamje si të kalit të Ali Pashë Tepelenës! Baca Mehmet Berisha-Dyzi, nga fshati Dyz i Llapit, i cili ndërroi jetë në Prishtinë dhe të shqiptarit Rasim Redžović (Rexhoviq), nga fshati Glluhavicë e Tutinit.

Telegrami i tmerrit: Serbët në Dibër djegin për së gjalli gra e fëmijë

telegrafia-780x439

Më datë 4 tetor 1913, Aqif Pashë Elbasani, Lef Tasi (duhet të jetë Lef Nosi) dhe Gregor Silka nisin një telegram. Nga Elbasani telegrami i dërgohet Aubrey Herbertit në Londër nga i cili kërkohet ndihmë pas masakrave që kishin bërë serbët në rajonin e Gostivarit dhe Dibrës. Këtu përshkruhen tmerret që ka vuajtur kjo popullsi në duart e serbëve. Teksti i telegramit është si më poshtë:

Vendimi i Komisionit shtetëror Jugosllav, i cili shpalli Aqif Blytën me bashkëpunëtor  kriminel lufte

Aqif Blyta

 

Më poshtë mund të lexoni dokumentin e një Komisioni shtetëror të formuar pas Luftës së Dytë Botërore. Dokumenti që mban datën e 1 marsit 1945, flet për gjoja për përcaktimin e krimeve të okupatorit dhe ndihmësve të tyre gjatë luftës. Ky Komision dënon ata që mbrojtën popullatën e Sanxhakut – shumicën e dikurshme shqiptare dhe ata që deklaroheshin si boshnjakë – nga krimet e çetnikëve dhe të forcave partizane komuniste.

Hapet klasa e gjuhës shqipe në Priazovski të Ukrainës

ctxs-43w8aamuht (1)

Në Priazovski të Ukrainës është hapur një klasë në gjuhën shqipe, pasi që aty jeton një pjesë e komunitetit shqiptar.

Kërkohet siguri për boshnjakët në veri të Kosovës

unnamed

 

Këshilli Kombëtar i Boshnjak shpreh keqardhje për  situatën e  pafavorshme politike  në veri të Kosovës.

Mbrojtja e disertacionit “Roli i Aqif Blytës në mbrojtje të Novi Pazarit

Pas hendbollit, Serbia i dorëzohet Kosovës edhe në xhudo

hoxhaa-e1521904843307

Serbia i është dorëzuar sërish Kosovës në sport. Pasi të premten nuk luajti në përballjen ndaj përfaqësueses U-20 në hendboll, sot është dorëzuar edhe në xhudo.

Fatmir Sejdiu: Aqif Blyta i dha vulë të pashlyeshme një epoke

fatmir-sejdiu-780x439

Ish Presidenti i republikës së Kosovës, Prof. Dr. Fatmir Sejdiu: “Aqif Blyta, padyshim paraqet një figurë jashtëzakonisht të rëndësishme në historinë nacionale shqiptare. Peshën e tij si të tillë e bën të veçantë veprimtaria e tij jashtëzakonisht e bujshme për të mirën e kombit dhe rruga specifike të cilën ai e ndoqi si veprimtar i palodhshëm deri në momentet e fundit të jetës”.

LAVDI SHQIPTARËVE TË RËNË NË ÇANAKALA

Vullnetarët të rrshtuar në kalanë e Pazarit të RI

Nga disa budallenjë të Facebukut dhe sharlatanë të historisë merret vesh se sot qenka 103 vjetori i përfundimit të Betejës së Çanakalasë.

Vuçiq i shqetësuar me rënien e natalitetit: Ne po zhdukemi, shqiptarët në Kosovë po shtohen (video)

Capture

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, një pjesë të fjalimit të tij lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës, ia ka kushtuar rënies së natalitetit në shtetin e tij dhe shtimit të popullsisë në Kosovë