Monthly Archives: Qershor 2018

Serbia në vit e humb një komunë, përderisa Kosova në vit e fiton një bashkësi lokale!

beba-1024x576

 

 

Përveç Novi Sadit, Komunat me popullsi shumicë shqiptare dhe ato boshnjake të vetmet kanë shtim natyror pozitiv në Serbi. Bujanoci e Presheva prijnë me popullsi më të re, ndërsa Zajeçari me popullsi më të moshuar.

INTEGRIMI DHE IDENTITETI I SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI

Nail_Draga

Çështja e integrimit është bërë dukuri e përditshme në takimet e ndryshme bilaterale dhe multilaterale në mes përfaqësuesve  politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor tash disa dekada, duke qenë një nder temat parësore e agjendave të takimeve, me qellim për  të amortizuar animozitetet dhe paragjykimet nga e kaluara e largët dhe ajo e afërt të popujt e këtij regjioni,  pasojat e të cilave janë të pranishme edhe në ditët tona. Nga ky aspekt popujt e ndarë në mjediset multinacionale përballohen me sfida jetësore për të  mbrojtur identitetin e tyre, sepse integrimi si  retorikë bashkëkohore  shpesh herë  kamuflohet me konceptin e kosmopolitizmit përkatësisht të globalizmit.

Shqiponja dykrerëshe zbret edhe në birrën zvicerane

birra

Shqiponja dykrerëshe ka marrë dhenë, duke u kthyer në simbol dhe mënyrë shprehje për individë në krejt botën.

Shkrijelj: Kosova, Sanxhaku, Serbia dhe Mali i Zi të barabartë në Unionin Evropian!

Dino

 

 

Intervista e Ahmaedin Shkrijelit,  Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë së Aksionit Demokratik (SDA) në pyetjet e gazetarit Zoran Maksimoviq, dhënë 1TV dhe B92 në lidhje me deklaratën e Z. Rexhep Hoti, Zavenskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, kryetar i së cilës është Kadri Veseli.

Nënkryetari i PDK-së: S’mund të ketë ndarje të Kosovës, Serbia ta marrë përgjegjësinë për krimet e luftës

Rexhep-Hoti
Ndarja e Kosovës si opsion për zgjidhjen finale me Serbinë, po promovohet çdo ditë e më tepër nga politikanët serbë. Aleksandar Vulin, Rasim Lajiq e Ivica Daçiq disa herë e kanë përmendur këtë opsion, duke e cilësuar si mjaft pozitiv për Serbinë.

Rasim Lajiq: Ndarja e Kosovës zgjidhje e mirë për Serbinë, por opsion i vonuar

Rasim_Ljajic_2011-mc.rs_-780x439-640x360

Ministri i Tregtisë dhe Telekomunikacionit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka thënë se ndarja e Kosovës është një zgjidhje e mirë, por e vonuar, të cilën e kundërshton edhe një pjesë e madhe e bashkësisë ndërkombëtare për shkak të ndikimit që do ta kishte edhe për vendet e tjera të rajonit.

 

Gjilani shënon me koncert të madh festiv Ditën e Çlirimit

1

 

 

Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me ansamble të ndryshme nga Gjilani dhe qytete të ndryshme, për herë të parë edhe nga Sanxhaku, me këngë e valle kanë shënuar mbrëmë deri vonë 15 qershorin, Ditën e Çlirimit të Gjilanit.

“Kosova për Sanxhakun” Uron Fiter Bajramin!

Logo

Me rastin e Festës së Fitër Bajramit, Kryesia e OJQ “Kosova për Sanxhakun”, ka uruar këtë festë madhështore.

Dr. Sulajman Uglanin, ngushllon Federatën e Futbollit me rastin e vdekjes së F. Vokkrit

minatori-1-780x439-728x430

Me rastin e vdekjes së legjendës së futbollit kosovar Fadil Vokrrit, kryetari i Këshilliot Kombtar Boshnjak, Dr. S. Uglanin, ngushllon Federatën e futbollit, familjen dhe të gjith popullin e Kosovës me rastin e vdekjes së papritshme të legjendës së futbolloit kosovar e më gjerë.

Trishtuese: Vdes Fadil Vokrri

Futbolli kosovar ka humbur legjendën më të madhe të saj. Fadil Vokrri sapo ka ndërruar jetë.