Daily Archives: 23 Korrik, 2018

Nexhmedin Spahiu në vitin 1998: “Kosova duhet ta ketë kryeqytet Mitrovicën”

Nexhmedin-Spahiu-Prof.Dr_.-696x464

(Shënim: Ky shkrim u botua para mëse dy dekadave dhe është pjesë e librit të autorit “Shqiptarët dhe sërbët në luftën finale për Kosovën” botuar në Tiranë më 1998. Aktualiteti i tij po shpërfaqet tani kur sërisht po sjellët në rend të ditës ndarja e Kosovës)

 

Uglanin: Vuçiq nuk është kryetari ynë, as Brnabiq kryeministër (YouTube)

bnv

“Organet shtetërore serbe të shtetit serb të Serbisë janë përfaqësues legjitim të popullit serb, interesat e të cilëve ata përfaqësojnë, dhe mendoj se ata bëjnë mirë. Ne duam të flasim me ta për marrëdhëniet në të ardhmen, por ata nuk janë kryeministra , president , ministra  ose deputetë  tanë.  As Vuçiq, as Brnabiq, as Daçiq, as Vulin. Le ta largojnë nga kokat e tyre  , “tha Ugljanin në një konferencë shtypi