Monthly Archives: Gusht 2018

Fatime Arifi, këngët e sëcilës ruhen në Universitetin e Harvardit!

milman-parry-f1113672-4792-4e2f-ba39-6aa465d1bff-resize-750

A e dini se përveç meshkujve ka edhe femra këngët e të cilave ruhen në Universitetin e Harvardit

Serbia kërkon pozitë të veçantë për Kishën në Kosovë

decani_mon2m

 Në dialog me Prishtinën, Beogradi do të insistojë për një pozitë të veçantë të Kishës Ortodokse serbe (KOS) në Kosovë, transmeton Koha.net.

Deputetët e Bundestagut: Kufijtë janë të (pa)prekshëm

ballkani

Mundësia e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka shkaktuar reagime të shumta. Deputetë të Bundestagut në Berlin vazhdojnë të jenë kundër ndryshimit të kufijve, por ka edhe zëra të tjerë.

Akademik Ismajli: Serbia synon ta realizojë planin e Qosiqit!

Rexhep ismajli

Akademik Rexhep Ismajli thotë se përveç faktit që Serbia po tenton ta paraqesë Kosovën si një vend jostabil, është duke bërë përpjekje që ta legjitimojë dhe ‘Republika Srpskan’, dhe po synon ta realizojë planin e Qosiq për shpërngulje masive të popujve që do sillte një gjenocid të ri dhe do të ishte fatal për Kosovën.

Britania kërcënon Serbinë: Nëse ndahet Kosova, Serbia humbë Vojvodinën dhe Sanxhakun

Ashdaun

Nëse serbët duan ndarjen e  Kosovës, Serbia do të mbetet pa Vojvodinën dhe Sanxhakun! Ky kërcënim, erdhi në rrugë diplomatike, për Beogradin nga Pedi Ashdown, ish Përfaqësues i Lartë i OKB për BeH.

Arjanit Muriqi, la Malin e Zi iu bashkangjit përfaqësueses së Kosovës

arjanit-muriqi-1

Përfaqësuesja e Kosovës e ka bërë një hap të madh në rrafshin e përforcimeve për ndeshjet e ardhshme, duke filluar nga ato që do t’i zhvillojë në Ligën e Kombeve.

Bëhet fjalë për portierin 19-vjeçar Arjanit Muriqi, pjesë e Manchester Cityt, i cili në këtë fundjavë ishte portier rezervë i kampionit anglez, pas lëndimit të portierit të dytë të Cityt, Claudio Bravo.

 

Interpretimi i një letre nga Rastović në ‘Velika Britanija i Srbija 1903 – 1914’

Durham

 

Historiani serb, Aleksandar Rastović, në librin e tij ‘Velika Britanija i Srbija 1903 – 1914’, një kapitull ia kushton Edith Durhamit. Në këtë kapitull, sikur edhe në tjerët, libri përmbanë mjaft pallavra dhe gënjeshtra. Por, çuditrisht, ka edhe disa trajtime të ngjarjeve dhe interpretime të fakteve që bëhen në mënyrë reale apo shkencore.

 

 

Apel publik për mosnxitim, në copëtimin e Kosovës!

Fadil-Maloku-1-650x358

 

Presidentit, Kryeministrit, Kryeparlamentarit, OSBE-s, Gjeneralit të NATO-s, medieve, Ojq-ëve dhe atyre që e dëshirojnë sigurinë dhe stabilitetin në Ballkan

 

 

Ivana Tomço: Gjuha e tjetrit   

Ivana Tomco

 

 

Përkatësia europiane tashmë është konturuar qartë në të përditshmen tonë.Shkëmbimet, komunikimi, emigrimi, i japin ngjyrat botës në të cilën ne jetojmë.Domosdoshmëria dhe nevoja për të afruar qytetarët me Bashkimin Europian, ështëbërë një lajtmotiv që frymëzon deklaratat zyrtare të të gjitha llojeve dhe shoqëron jetën tonë të përditshme politike dhe shoqërore. Por, integrimi varet para së gjithash, nga vullneti për t’u integruar. Nuk mund të ketë integrim pa e dashur atë, pa veprime konkrete, pa përvetësimin dhe praktikimin e normave dhe vlerave të shoqërisë ku do të përfshihesh. Një gazetar amerikan i thoshte njëherë Jean Monnet-së: “Ju qenkeni supersticioz, pasi përmendni gjithnjë fatin”. Po, iu përgjigj ai, sepse ai që nuk ka fat, nuk mund të bëjë asgjë. Por, fatin duhet të dish ta kapësh në çastin e duhur dhe për këtë, duhet të punosh shumë”.

 

Konferencës shkencore, “Xhemijeti dhe rezistenca e saj kundër kolonizimit”

Skupi, Xhemijeti

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore i Shqiptarëve – Shkup, në bashkëpunim me Shtëpinë Botuese “Logos-A” – Shkup, organizoi konferencën shkencore me temë “Organizata Xhemijeti dhe rezistenca e saj kundër kolonizimit”.