Monthly Archives: Nëntor 2018

Udhëpërshkrim nga Lugina e Preshevës: Si Syla n’Bilaç!

Bilac-e1543231846266-780x439

 

Sipas koordinatave gjeografike (42°21′13″N 21°44′35″E), Bilaçi është vendbanimi që shënon pikën e fundit të shtrirjes etnike të shqiptarëve në pjesën e tokave të tyre verilindore . Në hapësirën që shtrihet nga Bilaçi deri në Gjilan, nuk ekziston asnjë vendbanim joshqiptar. Nga kodra që gjendet në lindje të Bilaçit duket pjesa qendrore dhe jugore e Luginës së Preshevës. Nga mesi i fshatit, në drejtim të perëndimit, del rruga e cila zgjatet si një vijë e drejtë e vizatuar me vizore. Rruga shkon në drejtim të mesit të fushës së Luginës ku kryqëzohet me autostradën e pastaj me hekurudhën. Aty ku përfundon hekurudha, fillon fshati Corroticë, i cili shtrihet nën horizontin e një kodre, e cila pas ka disa male. Pas këtyre maleve vjen kufiri me Kosovën ku fillon pjesa e Karadakut të Gjilanit.

Për herë të parë një President shqiptar takon shqiptarët e Rozhajes në Mal të Zi

Meta-Mali-i-Zi-1200x630-640x336

Presidenti i Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë në Komunën e Rozhajës të Malit të Zi. Kjo është hera e parë që një kryetar i shtetit shqiptar viziton këtë komunë ku banojnë shqiptarë në Mal të Zi.

Presidenti i Shqipërisë z. Ilir Meta shkon në Sanxhak

Daci

Në edicionin e dhjetë tradicional “Jubilar”, “Ora e Maleve”, pjesëmarrës do të jetë Presidenti i Shqipërisë z. Ilir Meta.

Lëvizja e kufijve në Ballkan mund të shkakton Dejtonin e II të

shenja 2 001

 

Politika globale në dyluftimin në mes të nacionalizmit qytetar, kozmopolit, multikulturor, dhe nacionalizmit etnik, monokulturor, prodhon efekte edhe në Sanxhak. Sanxhaklinjët në vazhdimësi bëjnë përpjekje për të fituar statusin e autonomisë, ndërsa nëse paraqiten kushtet, kërkesa e tyre vetëm sa fuqizohet e plotësohet.

Udhëpërshkrim nga Sanxhaku i Novi Pazarit: Kur gjuha përcakton kombin – si u shndërruan shqiptarët në boshnjakë?

N Pazar shator tetor 2018

Nëse e marrim parasysh shembullin e Sanxhakut, e kuptojmë arsyen se pse rilindësit tanë insistonin që gjuha, në programin e tyre nacional, është karakteristika kryesore e kombit. Për shkak të gjuhës, një pjesë e madhe e banorëve të Sanxhakut sot deklarohen boshnjakë. Ajo që ka ndodhur me shqiptarët në Sanxhak është mjaft e ngjashme me atë që ka ndodhur me arvanitasit në Greqi.

ATY KU MËKATOJNË PRISHTINA, SHKUPI, TIRANA E SARAJEVA

Nexhmedin-Spahiu-Prof.Dr_.-696x464

Fakti që ne akoma nuk kemi zbuluar ndonjë dokument se kush nga shqiptarët dhe sa paguhet aktualisht nga qeveria e Serbisë për të çorientuar politikat e Prishtinës, Tiranës, Shkupit e Sarajevës, nuk na ndalon të gjykojmë e t’i identifikojmë proceset që çojnë ujë në mulli të saj. Se kush nga aktorët e këtyre proceseve merr para më shumë ose më pak apo nuk merr fare, por e kryen punën thjeshtë nga inercioni ose budallallëku, kjo është më pak e rëndësishme

NË BALLKAN TOKA KUSHTON SHUMË SHTRENJTË

Daut-Dauti

Në botë shitblerja e territoreve ndodhë edhe sot. Së voni, Kina ka blerë qindra mijëra hektarë tokë në Argjentinë, por këtu nuk bëhet fjalë për transferim të sovranitetit. Disa zëra, mjaft seriozë, kanë sugjeruar se Greqia duhet të shesë tokë (ujdhesa) për të dalë nga kriza ekonomike. Shitblerja e territoreve, që sjell ndërrim të kufijve në Ballkan, duket se ka përfunduar me Pargën

 

Shteti i sotem serb produkt i nje akti kriminal

fadil_kajtaziii1537983730-850x556

Me 11 nëntor, në Paris mbahet ceremonia solemne e 100-vjetorit nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore

Kjo luftë filloi nga një akt terrorist i organizuar nga Serbia dhe i përkrahur nga Rusia, ku nga ky akt terrorist fitoi më së shumti Serbia pasi me 1918, krijimi i Mbretrisë Serbo – Koroato – Sllovene u bë duke grabitur tokat shqiptare, bullgare, rumune, hungareze dhe austriake.

Fadil Kajtazi

 

Memorandum i Intelektualëve Shqiptarë të Kosovës për kancelaritë perëndimore

OKB

Drejtuar

-Kombeve të Bashkuara:

-Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara;

-BE-së dhe instancave të saj;

-Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Presidentit të saj;

-NATO-s dhe OSBE-së;

-Presidenteve e Presidentëve; Kancelareve e Kryeministrave të të gjitha shteteve Perëndimore;

 

Albin Kurti me rastin e 100 vjetorit të Komitetit për Mbrojtjen Kombëtare të Kosovës (KMKK).

kurti

Një shekull më parë, më 7 nëntor të vitit 1918, u vendos në Shkodër Komiteti për Mbrojtjen Kombëtare të Kosovës (KMKK).