Daily Archives: 11 Mars, 2019

Koordinatori Hoti takohet me shqiptarët e Peshterit

Koordinatori-Hoti-takohet-me-shqiptarët-e-Sanxhakut
Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti po qëndron për vizitë zyrtare në Sanxhak të Serbisë. Sot ai bashkë me delegacionin nga Kosova dhe Lugina e Preshevës u pritën nga Kryetari i Komunës e Sijenicës Hazbo Mujoviq.

Hoti: Stabiliteti në Ballkan varet nga kreativiteti kulturor

Hoti

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti ishte i ftuar si panelist në diskutimin mbi bashkëpunimin në fushën e kulturës dhe sportit në procesin e krijimit të stabilitetit rajonal në Ballkan, që u organizua nga Këshilli Kombëtar Boshnjak në Novi Pazar.

Koordinatori Hoti vizitoi Komunën e Tutinit në Sanxhak

Tutin

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti ka vizituar Tutinin në Shanxhak ku aty është pritur nga kryetari i komunës së Tutinit, Kenan Hot.

Tribuna: Bashkëpunimi në laminë e kulturës, sportit në procesin e vendosjes së stabilitetit në Ballkan

Tribuna

Këshilli Kombëtar Boshnjak organizoi në Novi Pazar ( Pazarin e Ri ) një panel me titull “Bashkëpunimi në fushën e kulturës dhe sportit në procesin e krijimit të stabilitetit rajonal në Ballkan”.

‘Çetnikët’ në Vishegrad: Ambasada e ShBA-ve dhe e Britanisë të ‘shokuara’ e ‘të tmerruara’ (video)

Ambasada e ShBA-ve në BeH ka bërë të ditur se është “e tmerruar me raportimet për kërcënimet dhe retorikën nacionaliste gjatë ngjarjes së sotme” gjatë një manifestimi të serbëve në Vishegrad.

“Sjellja e tillë është e papranueshme. Presi, nga institucioinet relevante që të ndërmarrin hapa, të merren me këto kërcënime dhe e të bëjnë që të gjithë fajtorët të dënohen”, ka publikuar në Twitter Ambasada e ShBA-ve në Sarajevë.

Ambasadori i Britanisë së Madhe Matthew Field po në këtë rrjet shoqëror ka shkruar se në Vishegrad janë parë “skena shokuese”.

Edhe ai ka kërkuar masa dhe ka vënë në dukje se gjuha e urrejtjes nuk ka vend në shoqërinë moderne.

Siç është bërë e ditur, në Vishegrad të BeH-së janë tubuar pjesëtarët e Lëvizjes së Ravnagorës, për të shënuar përvjetorin e kapjes së kreut të çetnikëve nga Lufta e Dytë Botërore Draza Mihailovic.

Mediet e rajonit bëjnë të ditur se në veshje të cilat i përkujtojnë ato që i kanë pasur çetnikët në Luftën e Dytë Botërore, me shenjat e tyre dhe flamujt e luftës, janë rreshtuar në qendër të Vishegradit, qytet kufitar mes Serbisë e BeH-së.

Në Luftën e Dytë Botërore, nën komandën e të dënuarit për krime luftë Draza Mihailovicit janë bërë krime mbi boshnjakët në Bosnjë e Sanxhak, ndaj kroatëve si dhe ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Mihailovic, i kapur në Vishegrad, është dënuar me vdekje nga pushteti i Titos, por pushteti serb në procesin e rehabilitimit të bashkëpunëtorëve të nazizmit, këtë e ka bërë edhe për Mihailovicin. Gjykata e lartë në Beograd në vitin 2015 e ka anuluar gjykimin e bërë në vitin 1946 dhe Mihailovicit pas vdekjes i janë kthyer të drejtat qytetare, shkruan “Jutarnji list”-i kroat.

“Është e turpshme që institucionet e shtetit (të BeH-së) vetëm shikojnë madhërimin e gjenocidit e krimeve të luftës, por edhe përçmimin e viktimave”, ka thënë ndër tjera Bakira Hasecic, kryetare e shoqatës “Gruaja-viktimë e luftës”, e cila edhe vetë është dëbuar nga Vishegradi gjatë luftës së të 90-tave./fmimages.net/

shiko edhe kete