Monthly Archives: Maj 2019

Mjekja Shqiptare ia bën bajat kryeministres serbe që tha se Shqiptarët vijnë nga mali

kabashi-600x360-640x384

Gjatë ditës së djeshme kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq në një konferencë shtypi të mbajtur në Beograd për zhvillimet e fundit në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, ofendoi rëndë kosovarët duke thënë “keni punë me njerëz të cilët faktikisht kanë dalë nga mali”

 

 

Boshnjakët e Sanxhakut faktor i fort dhe i pa tejkalueshëm  (video)

uglanin press

Konferencë për shtyp e Presidentit të Partisë Sulejman Uglanin
Deklaratën për mediat të  Uglaninit po e transmetojmë  të plotë:

ALBANSKO NACIONALNO VIJEĆE PODRŽALO INICIJATIVU BNV

BNV-saopstenje-ANV

Albansko nacionalno vijeće dalo je punu podršku inicijativi za rješavanje statusa Bošnjaka i statusa regije Sandžak u cilju unapređenja položaja i prava Bošnjaka u Sandžaku.

OBRAĆANJE DR. UGLJANINA AMBASADORIMA, DRUGIM GOSTIMA I DOMAĆINIMA NA IFTARU U GJILANU

gnjilane-iftar

Predsjednik opštine Gjilan/Gnjilane, gospodin Lutfi Haziri, bio je domaćin velikog iftara koji je upriličen jučer za brojne zvanice iz diplomatskog kora, predstavnika raznih niova vlasti Republike Kosovo, kulturnih radnika i drugih gostiju.

Këshilli i Bashkësisë Islame i Gjilanit shtroi iftarin tradicional

61491271_814752938895143_802260540402434048_o

Këshilli i Bashkësisë Islame i Gjilanit shtroi iftarin tradicional “Iftari na bashkon”, ku morën pjesë përfaqësues nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, autoritete rajonale e komunale dhe shumë institucione të tjera dhe qytetarë .

 

Lutfi Haziri pret në takim një delegacion të Sanxhakut

haziri dhe uglanin

Kryetari Haziri në cilësi të nënkryetarit të LDK  priti sot në Gjilan kryetarin e Patisë së Aksionit Demokratik të Sanxhakut, Dr. Sulejman Uglanin, me bashkëpunëtorë.

 Kërkohet  statusi special për Sanxhakun me Kushtetutë, parlament, guvernator dhe gjyqësor

np

 

Këshilli Kombëtar Boshnjak si organ më i lartë i boshnjakëve në Serbi, përkatësisht në Sanxhak, me seli në Novi Pazar njoftoi  iniciativën me të cilën  kërkohet  status i veçantë për rajonin e Sanxhakut  që shtrihet në Serbi dhe Mal të Zi,  i cili do të nënkuptonte të ketë  kushtetutën e vet   e cila do të përpilohet  nga ekspertët e Bashkimit Evropian.

 

Trajkoviq: Ka qarqe të kënaqura nëse Kosova do të ndahej mes Serbisë dhe Shqipërisë ( video)

Debat-Pernime-Prishtina-200519-Modelarium-Dialogu057

Politikanja serbe nga Kosovë, Rada Trajkoviq ka komentuar lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Ajonë  #DebatPernime ka thënë se qarqe intelektuale në Serbi janë pranues të një ndarjeje të Kosovës që do ta zhdukte këtë shtet.

Shkenctarja serbe shpjegon: Pse urrejmë shqiptarët

Dubravka stojanoviq
Shkenctarja serbe Dubravka Stojanovic ka dhënë një deklaratë lidhur me pikëpamjen serbëve për shqiptarët. Stojanovic ka thënë se serbët kanë albanofobi, shkruan Gazeta Metro.

Ibrahim Dresheviq në përfaqësuesen e Kosovës

dresevic-640x350

Ibrahim Dresheviq në listën e Bernard Challandes për dy duelet e rradhës të Kosovës na muajin mars ndaj Malit të Zi dhe Bullgarisë

Por, kush  është  Dresheviq?