Monthly Archives: Korrik 2019

Sanxhaku drejt Statusit Special

sda 1

Kryetari i LDK Isa Mustafa dërgon telegram përshendetjeje Uglaninit

Me miratimin e Platformës për zgjidhjen e statusit të Sanxhakut dhe elementet themelore të politikës kombëtare boshnjake për të cilat ekziston pëlqimi i kësaj popullate, PAD-i (SDA) i Sanxhakut shënoi 29 vjetorin e themelimit dhe funksionimit.

Nuk ndalet Berisha! Tjetër reagim kundër akuzave të bëra nga Vuçiç për “Shqipërinë e Madhe”

Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha ka shkruar sërish në adresë të Presidentit të Serbisë Alexander Vuçiç, duke iu përgjigjur sërish atij për akuzën se po punon për krijimin e Shqipërisë së Madhe. Berisha ka publikuar sot pjesën e dytë të përgjigjes së tij ndaj Vuçiç, teksa në pjesën e parë shpjegonte se përse e përkrahte kryeministrin Ramush Haradinaj. Në këtë pjesë të dytë të përgjigjes së tij, Berisha adreson direct akuzën për “Shqipërinë e Madhe”, që sipas tij është një shpikje dhe trillim I kundërshtarëve të kombit shqiptar.

Berisha i përgjigjet, Aleksander Vuçiqit!

Berisha

 

Aleksander Vuçiq presidenti i Serbisë në një koferencë  për shtyp akuzoi  ish presidentin Sali Berisha për mbështjetje të Kryemisntrit në dorheqje  dhe se po punon  direkt  për  krijimn “Shqipërinë e Madhe “.

Pse serbët nuk e botuan? Teoria e shkencëtarit shqiptar që provon lidhjet tona me Ilirët

Qabej

 

Teza e Nelson Çabej: Shqiptarët, ilirë që mbijetuan?! Shtypi shqiptar duket se i ka mëshuar fort një teze të Nelson Çabejt, tezë e cila konkurron përmes faktesh e provash shkencore, punimet e famshme të historianëve serbë mbi këtë temë, sidomos tezës së Garashinit dhe të historianes, Fanula Papazoglu.

Më vështirë ka qenë të jesh shqiptarë në Sanxhak se sa në Toplicë e Jabllanicë!

sebeceve

 

Ri okupimi i Sanxhakut dhe Kosovës në vitin 1945, kësaj radhe  nga sllavo-komunistët e në radhët e tyre edhe çetnikët e rehabilituar, për shqiptarët ishte tmerr i vërtetë.  Këtë e dëshmojnë të dhënat e regjistrimit të popullsisë së viti 1948 e këtej. Të dhënat flasin se më e lehtë ka qenë të deklarohesh shqiptarë në  Kurshumli, Leskovc, Smederevë, Nish e Beograd se sa në  Pazar të Ri, Sjenicë e Tutin.

Bashkëpunimi i partizanëve me çetnikët,  për ta okupuara Sanxhakun

63252
Bandenkampf in Bosnien.
Kroatische Legionäre, darunter viele Muselmanen kämpfen auf deutscher Seite gegen Tito-Banden. Hier treten die Männer eines Dorfes an, ihre Heimat gegen die Banden zu verteidigen.
PK-Aufn.Kriegsber.Thiede HH
13-1-44 [Herausgabdatum]

 

Pas mbrojtjes së suksesshme të Pazarit të ri në vjeshtën e 1941, Milicia Myslimane luajti rol të madh edhe në betejën për mbrojtjen e Senicës, kësaj radhe nga forcat partizane.

Hashimi Thaqi je odbio da prisustvuje Samitu u Sarajevu

Thaqi

 Hashimi Thaqi je odbio da prisustvuje Samitu o procesu saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) u Sarajevu, BiH…

 

Isa Qosja fillon xhirimet e filmit, trajton plagët e vendlindjes së tij, Vuthajve

Isa-Qosja-620x330

Filmi i metrazhit të gjatë “The Stroke” i regjisorit Isa Qosja do të fillojë xhirimet në gusht të këtij viti në vendlindjen e tij në Vuthaj, Plavë e Guci, shkruan KultPlus.

Aksionin „Shqiptaret për Sanxhakun“ (freskim)

Turnir

(Freskuar më 13 07 2019)  Deri me tani për Aksionin „Shqiptaret për Sanxhakun“ janë mbledhur 12. 660 euro

SHKRELI NE RRJEDHAT E SHEKUJVE (video dokumentar)