Monthly Archives: Nëntor 2019

Pranga dhe për flamurin kombëtar shqiptar në gjysmështizë në Luginë

flamuri ne Bujanoc

 

Në Luginë të Preshevës përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar gjithmonë ka qenë problem. Sa herë ai mund të shfaqet në institucionet vendore është bërë problem nga serbët. Shqiptarët aty, ose janë dëbuar nga vendi ose janë përndjekur politikisht ose janë gjobitur qëllimisht.
Një gjobitje e tillë ishte dhe këtë nëntor për drejtuesin e Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Sanxhaku ndihmon njerëzit e prekur nga tërmeti në Shqipëri

bosnjaci-albanci-zenljotres-696x469

 

Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë disa ditë më parë ka shkaktuar pasoja tragjike, dëme të mëdha materiale, si dhe një krizë të dukshme humanitare, e cila është veçanërisht e dukshme në vendet më të prekura nga kjo fatkeqësi natyrore.

Epidemi e re e nacionalistëve serbomedhenj

sda 2

Partia e Aksionit  Demokratike (SDA) e Sanxhakut dënon egërsimin nacionalistëve serbomedhenj pran  Tribunali ndërkombëtar të  Hagës, që glorifikuan kryekomandantin e dënuar,  kriminelin e luftës Ratko Mlladiq.

Përfaqësuesi Amëzës boshnjake ngushëllon shqiptarët

dzenis

 

Ngushëlloj popullin vëlla shqiptar dhe me dhimbje të thellë   ndaj dhimbjen për  humbjen së jetën  që u të njerëzve   nga tërmeti shkatërrues  në mëngjesin e sotshëm.

Dr. Uglanin ngushëllon ambasadorin Boҫka!

78658425_436928590567637_840489245440212992_n

Me rastin e tërmetit që goditi Shqipërinë herët në mëngjes, duke vrarë shumë njerëz dhe duke shkaktuar dëme të mëdha në pronë, presidenti i Partisë së Veprimit Demokratik Sandzak dr. Suleiman Ugljanin iu drejtua Hatranam – Deklaratë ngushëllimi për Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Beograd, HE z. Ilir Boҫka, i cili thotë:

 

NGUSHLLIME NGA SANXHAKU PËR VIKTIMAT NË SHQIPËRI

hatarname

Me ratsin e tërmetit shkatrrimtar Dr. Jasmina Curiq kryetare e Këshillit Kombëtar Boshnjak  ngushëlln predidentin Meta!

Në telegram ngushllimi thuhet :

hatarname

Shkëlqesia juaj, zoti President,

Me shumë trishtim dhe trishtim, morëm lajme për tërmetin që goditi vendin tuaj herët në mëngjes dhe shkaktoi viktima të mëdha njerëzore dhe shkatërrim material.

Në emër të Këshillit Kombëtar Boshnjak dhe në emrin tim,  ju drejtoj juve ngushëllimet e mia të thella.

Posaçërisht shprehim  keqardhje për numrin e madh të viktimave  dhe të plagosurve   në tërmetin e mbrëmshëm.

Ju lutemi përcjelli familjeve të  viktimat dhe popullit të  Shqipërisë ngushëllimet tonë të sinqerta me  dhimbjet e tyre, dhe të plagosurve me  dëshirat më të  sinqerta për një shërim të shpejtë.

Pranoni  përshëndetjet tona më të larta.

 

KËSHILLI KOMBTAR BOSHNJAK

KRYETRAJA

Dr. Jasmina Curiq

Së paku, le të këndoj gjeli!

bacica
Shqiptarët e Peshterit pas vendosjes së pushtetit komunist, u ballafaquan me vështirësi të mëdha. Ata paraprakisht trajtoheshin të padëshiruar për sllavo-komunistët, po ashtu siç ishin edhe ata të padëshiruar për shqiptarët e Peshterit. Rrethanat e reja, ndikuan që Peshteri, gjegjësisht i tërë Sanxhaku përsëri ra nën pushtimin serb.

SPECIALE E DITËS 20.11.2019 I FTUAR: Dr SULEJMAN UGLANIN – SDA Sanxhak

 

Uglanin intervju

Video

Përfaqësuesit e Ambasadave në  Serbi interesohen pë Sanxhakun

BNV

 

Përfaqësues  të mbrojtjes nga Republika e Austrisë, Republika Federale e Gjermanisë dhe Republika e Bullgarisë kolonel Thomas Ahammer, nënkolonel Thomas Becker dhe kolonel Milcho Ignatov  në N. Pazar vizituan Këshillin Kombëtar Boshnjak .

Albin Kurti  je ugostio Dr. Ugljanina

vv sda

Lider Pokreta SAMOOPREDJELJENJE! (Lëvizja VETËVENDOSJE!) gospodin Albin Kurti, primio je zajedno sa potpredsjednicom gospođom Fatmire Mulhaxha Kollçaku  i članovima Predsjedništva Pokreta, Xhelal Sveçla i Hydajetom Hyusejni, predsjednika Stranke Demokratske Akcije Sandžaka dr. Sulejmana Ugljanina. U delegaciji iz Sandžaka koju je predvodio predsjednik Ugljanin, bili su i potpredsjednik SDA Salih Hot, generalni sekretar Ahmedin Škrijelj, sekretar Bošnjačkog nacionalnog vijeća Mirza Hajdinović i predsjednik Udruženja “Kosovo za Sandžak” gospodin Ismet Azizi.