Monthly Archives: Shkurt 2020

Ibrahim Lutfiu, intelektuali,  patrioti dhe politikani që u flijua për Shqipërinë Etnike

Parimi 1

Ibrahim Lutfiu, lindi më 1914 në Kryeqytetin e Shqipërisë Etnike, i ati, i tij Hafëz Hëzëri ishte Hoxhë me autoritet në Prizren dhe regjion. Me vdekjen e Nënës së Ibrahimit, babai i tij hafiz Hëzëri ishte martuar, edhe nga kjo martesë Hafëzi pati fëmijë. Mësimet fillestare Ibrahim Lutfiu, i mori nga babai i tij dhe nga hoxha i lagjes, shkollën fillore (1925) dhe Gjimnazin e kreu në Prizren. Më 1933 u regjistrua në Fakultetin e drejtësisë në Beograd. Nga ana e Këshillit drejtues të Kuvendit të vakëfit-mearifi me seli në Shkup, për vitin shkollor 1933/34 në mesin e 16 studentëve mysliman që do të studionin në Fakultetin e Drejtësisë në Beograd edhe Ibrahimit ju ishte ndarë një bursë prej 6000 dinarësh..

 

Kush është porositësi i gjenocidit ndaj boshnjakëve!

Uglanin, konf shtypi

Sot në N. Pazar u mbajt konferencë për shtyp i Partisë  për Veprim Demokratik të Sanxhakut nga kryetari i partisë dr. Sulejman Uglanin.

Kryeministri Kurti pa veturë dhe pa përcjellje shkon në punë!

Kurti në këmbë

Kryeministri Albin Kurti i ka sfiduar sulmuesit e Zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti. Një ditë pas sulmit, Kurti ka shëtitur dhe ka shkuar në punë duke lëvizur këmbë.

UNIONI ARTISTIK I KOMBIT SHQIPTAR URON KOSOVËN :   GEZUAR PAVARËSINË. 

haklaj
KOSOVA ADN E QËNDRESËS DHE IDENTITETIT TONË KOMBËTAR.
17 Shkurti 2008, dita kur Parlamenti i  Kosovës  shpalli me votë unanime Pavarësinë e saj, së bashku me 28 nëntorin 1443 dhe 28 nëntorin 1912 janë  trinomi historik më i  rëndësishëm i  Kombit tonë.

“Serbia të çlirohet nga Kosova”, fjalia goditëse e Kurtit në Mynih që irritoi Vuçiqin

kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në konferencën e Sigurisë që po mbahet në Munih të Gjermanisë, ka thënë se ka ardhur koha që Serbia të çlirohet nga Kosova.

Prof dr Dejan Miletić : Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri ( video)

misa

Një analist politik serb, para disa  disa muajve, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin publik serb RTS1.

Thaçi:Para 75 vjetësh, Tito mori vendimin më antishqiptar në Kosovë

epa05792927 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci during his meeting with Norwegian Minister of Foreign Affairs Brende Borge (not pictured) in Pristina, Kosovo, 14 February 2017. Borge is one-day official visit to Kosovo.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se para 75 vjetësh, kreu më i lartë shtetëror jugosllav, Josip Broz Tito, mori vendim për shpalljen e administrimit ushtarak në Kosovë.

Historia e Migenës, vajzës nga Elbasani që ishte në ilegalitet gjatë luftës së Kosovës

Migena

Historia e Migenës, vajzës nga Elbasani që ishte në ilegalitet gjatë luftës së Kosovës

Të lumtë mendja, Albin Kurt

albin

Por, kompromisi i fundit të cilin z. Albin Kurti u detyrua që ta bënte ndaj LDK-së si fitues i zgjedhjeve të 6 tetorit 2019, duke ia dhuruar postin e krye-parlamentarit me qëllim të vetëm të arritjes së marrëveshjes bashkë qeverisëse me këtë partner në bisedime, do hynë pa dyshim në analet politike të historisë së re Kosovës, si njëri ndër aktet dhe veprimet më kuptimplota që ndonjëherë e ka bërë ndonjë politikan shqiptar..!?