Monthly Archives: Qershor 2020

PRESIDENTI ERDOAN DËRGON NDIHMA PËR SANXHKUN

erdogan

Në seancën e djeshme të Këshillit të Ministrave, Presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, shprehu interes të veçantë për situatën në Novi Pazar dhe Sanxhak.

Bilall ( Bikë) Dreshaj nga Peshteri pjesmarrës në Kuvendin e Dobërdolit

Bilall (Biko)Dreshaj

 

Kuvendi i  Dobërdolit, u mbajt më  4 gusht 1945, ne vendin “LLUGA E DAN PJETRIT” ne Dobërdol te Llapushës.

 

Vëllezërit Dreshaj, luftarë legjendarë të Sanxhakut!

Bilall (Biko)Dreshaj

Bilall Dreshaj (Dresheviq) i njohur si Biko, (1910 – 1987) dhe Dervish Dreshaj (Dresheviq) i njohur si Deko, (1907-1981) ishin luftëtarë shqiptarë të Sanxhakut të Tregut të Ri, të cilët luftuan përkrah Aqif Blytës në mbrojtjen e Sanxhakut nga çetnikët dhe komunistët.

 

Nëndega e LDK-së, në Bavarinë e Epërme përmbylli me sukses nëntë mujorin e san të punës

ldk gjermani

Kurora e lavdisë së LDK-s në mergatë, Nëndega në Bavarinë e Epërme, po vazhdon të rri zgjuar për popull e atdhe, si dhe për anëtarësinë e saj të respektuar. Edhe pse në rrethana të gjendjës së jashtëzakonshme pandemie, si dhe karshi pengesave të shumta të shkaktuara nga dashakqinjë, kundërshtarë të Nëndegës sonë, anëtarë të të njëjtës parti-LDK-s, kjo Nëndegë për asnjë moment nuk u ndal së vepruari, duke përmbyllur me sukses këtë nëntë mujor. Krahas shqetësimit për situatën e rëndë politike në Kosovë dhe në vetë partinë e LDK-s, Kryesinë e kësaj Nëndege po e shqetëson edhe rritja e numrit të rasteve për ndihmë humanitare.

N. Pazar: Ushtria pran spitaleve, gjendja alarmante

Pazar

 

Ushtria po vendos tenda para spitalit, informacione për viktimat e reja po qarkullojnë në rrjetet sociale, të cilat askush nuk e ka konfirmuar zyrtarisht, flitet për stërmbushjen e dhomave të spitalit. Kështu duket dita e tretë e situatës emergjente në Novi Pazar, e cila u shpall për shkak të rritjes së papritur të numrit të personave të infektuar me koronavirus.

Anulohen zgjedhjet parlamentare  në 13 vendvotime në Sanxhak,  janë në pyetje më  se 10,000 vota

skupstina-izbori-2020-REZULTATI-11

 

 

Komisioni  Zgjedhor i Republikës së Serbisë  anuloi zgjedhjet parlamentare në 13 vendvotime në Sanxhak, katër në Novi Pazar dhe nga  tre në Prijepolje, Sjenica dhe Tutin. Bëhet fjalë për më shumë se dhjetë mijë vota, dhe zgjedhjet u anuluan sepse kishte më shumë fletë votimi sesa qytetarët të regjistruar me të drejtë vote.

 

Dr. Uglanin: Më 21 qershor populli vendos për Sanxhakun autonom apo për Serbinë e Madhe

sanxhaku

Vullnetin për të qenë autonom dhe për t’u shkëputur nga Serbia dhe Mali i Zi, populli i Sanxhakut e shprehu vazhdimisht sa herë që u krijuan mundësitë siç janë rastet në Konferencën e Sjenicës në vitin 1917, kur përfaqësuesit e tij vendosën që ti bashkohen Bosnjës dhe Hercegovinës; rasti i administrimit  nga Gjermania e Italia  kur banorët vendosën t’i bashkohen Shqipërisë Etnike; në vitin 1945 kur në Këshilli Antifashist Nacional Çlirimtar  të Sanxhakut të mbajtur të shpalur ur në Plevle; dhe  në vitin 1991, në referendumin popullor në prag të shpërbërje së Jugosllavisë, populli vendosi për Sanxhakun Autonom, me të drejtë të bashkimit me cilën do Republikë të dalur nga shpartallimi i Jugosllavisë.

Shoqata “Sali Çekaj” në Zvicërr dhe Gjermani nuk kursehen për projekte madhore kombëtare!

Sali çekaj zvicerr

SHHK ” Sali Çekaj” në Zvicërr dhe shoqata kulturore ” Sali Çekaj” në Gjermani në bashkëpunim të ngushtë me  Degën dhe nëndegët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në  Gjermani, kanë filluar grumbullimin e mjeteve financiare për ta realizuar projektin madhor, muzeor  ” Veprimtaria atdhetare e heroit Sali Çekaj”.

Bisedë me veprimtarin, studiuesin dhe profesorin, z. Ismet Azizi

Screenshot (346)

Bisedë me veprimtarin, studiuesin dhe profesorin, z. Ismet Azizi.
TV Dielli dhe Radio Kosova e Lirë

 

 

 

DOSJA K – MASAKRAT E KOMUNISTËVE NË KOSOVË

Screenshot (337)