U subotu 21.januara 2017. godine u prostorijama Albanološkog Instituta u Prištini, održana je naučna konferencija “72. godišnjica pogubljenja Aćifa Bljute i Ahmeta Dacija–Masakar na Novopazarskom Hadžetu”.
Konferencija je organizirana od strane organizacije “Kosovo za Sandžak” pod pokroviteljstvom predsjednika opštine Gnjilane, g. Ljutfi Haziri-ja.
U radu konferencije učestvovali su izlagači iz različitih krajeva Kosova i iz Sandžaka, ujedno na konferenciji su bili pristuni i članovi porodica Aćifa Bljute i Ahmeta Dacija, kao i članovi porodica učesnika u borbi za odbranu Novog Pazara, kao sto su Šaban Poluža, Sak Fazlija, Mulla Zek Berduna itd.
Tokom rada konferencije prisutnima su se obratili historičari, politolozi i publicisti iz Kosova i Sandžaka, koji su svojim obraćanjima izazvali emocije prisutnih. Učesnici konferencije su pohvalili rad konferencije, ujedno je i istaknuta potreba organiziranja aktivnosti kao što su radni skupovi i svečane akademije sve u cilju zbližavanja, i oživljavanja historijkskog sjećanja za skoro zaboravljenu prošlost Sandžakog kraja.
O ličnostima Aćifa Bljute i Ahmeta Dacija, izlagači su izneli do sada neiznesene podatke.
Prof. Dr. Hakif Bajrami je njegovo izlaganje posvetio političkoj aktivnosti Aćifa Bljute, s posebnim naglaskom na aktivnosti između dva svjetska rata. Aljban Dobruna sa Instituta za Historiju, govorio je o “Dzemmijetu” i doprinosu Aćifa Bljute ovoj tada jedinoj političkoj organizaciji. Profesor iz Sandžaka, Admir Muratović, posebnu pažnju je posvetio zločinima na Novoapzarskom Hadžetu sa posebnim naglaskom na pogubljenje Aćifa Bljute i Ahmeta Dacija.
Fazli Hajrizi je svoje izlaganje posvetio organiziranju škola u Novom Pazaru i Sandžaku za vrijeme Drugog svjetskog rata i doprinosu ovih velikana obrazovanju stanovništva na albanskom jeziku.
Dr. Bedri Muhadri je govorio o doprinosu žitelja regiona Has iz Kosova u odbrani Novog Pazara. Dok je Zahir Kastrati govorio o ulozi komandanta Šabana Poluže u odbrani stanovništva ovog područja od opasnosti istrebljenja od strane četničkih snaga.
Besim Morina se predstavio radom “Uloga Dreničkih vođa u odbrani autohtonog stanovništva Sandžaka”. Fazli Murići je govorio na temu: Sak Fazlija Barjaktar Rugove i Aćif Bljuta, gdje je predstavio puno zanimljivih podataka o njihovoj saradnji u interesu nacionalnog pitanja.
Ali Daci je svoje izlaganje posvetio ličnosti Ahmeta Daci-ja i njegovom doprinosu Sandžaku.
Nedžmedin Spahiu se u svom izlaganju usredsredio na ulogu Kolašinke bitke i historijskih okolnosti tog vremena u odbrani etničkih podrucja u odnosu na današnje događaje.
Ismet Azizi, čelnik organizacije “Kosovo za Sandžak” svoje izlaganje je posvetio Aćifu Bljuti kao intelektualcu, vojskovođi a pogotovo kao diplomati. On je govorio o diplomatskoj ulozi Aćifa Bljute u zaštiti političkih prava stanovništva Sandžaka i Kosova naspram Srbije, u spriječavanju raseljavanje i senzibilizaciji ovog pitanja na diplomatskom polju, obavještavajući Evropsko javno mjenje i stalnim zahtjevima za sprečavanje raseljavanja upućenim Turskoj.
Na kraju, mnogi učesnici kao što su: Mujo Rugova, Redžep Abazi, Adem Skreli, Mazlum Baraljiu, Muharem Gaši, Kenan Kutagić i Sabri Tahiri su u svojim obraćanjima pohvalili organizaciju “Kosovo za Sandžak” i ukazali na potrebu veće suradnje između Kosova i Sandžaka na svim poljima, uzimajući u obzir zajedničku prošlost i zajedničku etničku pripadnost, s posebnim naglaskom na pružanje ruke za suradnju za rad bolje budućnosti.