Në Novi Pazar  fishkëllima për  himnin serb ! (VIDEO)

skandal ne Payar

 

“ Skandal në ndeshjen  e volejbollit në mes KV Novi Pazar – KV Vojvodina, në prag të takimit të tretë të serisë finale të kampionatit  të Serbisë ndodhi skandal” , Telegrafi rs.

Në fillin të takimit të tretë, u dëgjuan fishkëllima në palestrën e sporteve  të  Novi Pazarit, së paku gjysma e të  pranishmëve në palestër nuk u ngritën në këmbë për ta nderuar himnin, përveç kësaj u dëgjuan edhe  zëra mos respektues të simbolit të shtetit.

Pas dy ndeshjeve, Vojvodina  është në përparësi prej 2:0  dhe triumfi e ndanë nga titulli, ndërsa incident i ngjashëm ka ndodhur edhe vitin e kaluar, në atë kohë ishte marrë vendimi që mos të intonohet himni i shtetit serb, përfundon, telegrafi rs.

Në fund të ndeshjes vendasit kremtuan fitoren dhe zvogëlon rezultatin e përgjithshëm në 2:1.

Boshnjakët në Serbi himnin  „Bože pravde“  nuk e njohin   si të vetin dhe nuk e respektojnë. Tashmë kështu ndodhë vite me radhë. Edhe me rastin e largimi nga  reprezentacioni i Serbisë, kur  sektori kishte kërkuar që ai ta këndoj himnin serb,lojtarit Adem Lajiq nga Nvio Pazari pat deklaruar “ Dua të luaj për Serbinë por e respektoj vetveten”.

Xhirimin mund ta shihni këtu : Video.

 

Artikull i ngjashëm : Rriten tensionet në Sanxhak