Na suđenju Skenderu Bislimiju, optuženom za mučenje kosovskih Albanaca 1999. godine, njegova bivša komšinica je izjavila da su srpske paravojne snage tukle članove njene porodice i da su ih terale da pevaju pesme o Slobodanu Miloševiću.
Priština
Sa suđenja pred Osnovnim sudom u Prištini. Foto: BIRN. |
Hadžere Jašari, bivša komšinica Skendera Bislimija, kome se sudi za mučenje kosovskih Albanaca tokom rata na Kosovu, izjavija je pred Osnovnim sudom u Prištini da su pripadnici srpskih paravojnih snaga u martu 1999. godine u Kosovom Polju pretukli članove njene porodice i naredili im da pevaju pesme na srpskom jeziku.
“Pretukli su mog ujaka, mog brata i neke druge…Terali su ih da pevaju pesme na srpskom kao ‘Beograde’, ‘Slobodane’“, rekla je svedokinja.
Dodala je da su paramilitarci uzeli njenog ujaka sa raskrsnice u Kosovom Polju 26. marta 1999. godine. Njegovi su posmrtni ostaci, rekla je svedokinja, pronađeni nakon rata u masovnoj grobnici u prištinskom naselju Arberia.
“Bili smo na raskrsnici u Kosovom Polju od 10 sati ujutro (26. marta 1999.), pokušavajući da odemo za Prištinu, ali nam nisu dozvolili … došli su srpski paramilitarci, imali su oružje“, rekla je Jašari.
“Bila je tamo jedna apoteka i Srbi su nam rekli da okrenemo glave prema apoteci, dok su držali automatske puške na našim leđima, rekli su nam da ne smemo da okrenemo glavu“, dodala je ona.
Istakla je da je od drugih čula kako je Skender Bislimi bio pripadnik paravojne grupe.
Dodala je da Bislimija poznaje od prvog razreda osnovne škole.
Tužioci tvrde da je Bislimi, zajedno sa još deset drugih osoba, postavio kontrolni punkt na raskrsnici u Kosovom Polju, gde su mučili kosovske Albance koji su bili prisiljeni da napuste svoje kuće, tri dana nakon početka NATO bombardovanja u martu 1999. godine.
Bislimi, za koga tužioci tvrde da je bio član srpske paravojne jedinice, izjasnio se da nije kriv po optužnici.
Bosna i Hercegovina je u decembru 2016. godine izručila Bislimija Kosovu, nakon što je uhapšen na osnovu međunarodne poternice koju je izdala Misija EU za vladavinu prava – Euleks.