Kosovo je 17. februara 2008. na vanrednoj svečanoj sjednici parlamenta proglasilo nezavisnost od Srbije. Za Deklaraciju o nezavisnosti izjasnilo se svih 109 prisutnih zastupnika.
Vlada Srbije još je iste večeri donijela odluku o poništenju te deklaracije kao protupravnog čina privremenih institucija u Prištini, a potom je sazvala vanrednu sjednicu Skupštine Srbije. Sjednica je održana 18. februara i na njoj je 225 zastupnika glasalo za potvrdu odluke Vlade o poništenju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. Nije bilo suzdržanih ni glasova protiv, dok zastupnici Liberalno-demokratske partije, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Stranke vojvođanskih Mađara nisu glasali.
Podijeljena međunarodna zajednica
Pitanje međunarodnog priznanja nezavisnosti Kosova podijelilo je međunarodnu zajednicu.
Većina zapadnih zemalja podržale su nezavisnost dok su je Rusija i Kina oštro osudile.
Prva zemlja koja je priznala nezavisnost Kosova bila je Kostarika, potom Afganistan. Slijedile su ih Sjedinjene Američke Države, Francuska, Velika Britanija, Albanija i Turska. Do današnjeg dana nezavisnost Kosova je ukupno priznalo 115 država svijeta.
Države koje su priznale pasoš Republike Kosovo kao važeći putni dokument, iako nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu su: Grčka, Rumunija, Slovačka, Bosna i Hercegovina, Kina, Izrael, Brazil i Rusija.
U maju 2016. godine Kosovo je postalo punopravnim članom organizacija UEFA i FIFA.
(Al Jazeera)