Vlada Kosova juče nije donela odluku o uvođenju novih mera, ali su takse od 100 odsto za robu iz Srbije i dalje ostale na snazi. Predsednik Vučić kaže da to pokazuje da pritisak na Prištinu deluje, i da bi taj koji ga je izvršio trebalo isto da uradi i po pitanju taksi. Vlasti Kosova i dalje ostaju pri ideji o formiranju vojske 14. decembra.
Vlada Kosova na sednici u utorak, kako je rekao premijer Ramuš Haradinaj, utvrdila je nove mere protiv Srbije, ali nije donela odluku o njihovom uvođenju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da to pokazuje da nije tako teško izvršiti pritisak na Prištinu kao što su neki govorili.
“Nisu oni to odustali zato što su se tako probudili, zato što je bilo sunčano ili zato što je bilo hladno, već zato što im je to neko rekao. E, taj koji im je rekao to oko novih mera, jer je shvatio da mi više bukvalno nemamo gde, da smo u ćošku ćoška, i da posle toga moramo da se štitimo i branimo, e taj neko bi trebalo to isto i na takav način i da kaže za taksu”, poručuje Vučić.
Uvođenje taksi, kako navodi zvanični Beograd, razlog je za zastoj u dijalogu sa Prištinom.
Ramuš Haradinaj međutim optužio je visoku predstavnicu EU Federiku Mogerenini da je uništila dijalog pretvorivši ga u razgovore o teritoriji, ili granicama. Vučić sa druge strane ne vidi nikakvu odgovornost predstavnice Brisela.
“Svakako da nije ona kriva. Za to možemo da budemo krivi mi i Priština, a neka razmisle dobro u Prištini ko je kriv. Neka razmisle dobro ko je taj ko je želeo dogovor, a ko je taj ko dogovor nije želeo. Ja se nadam da će tu doći do većeg razumevanja u budućnosti, da će shvatiti da nasilničkim merama protivpravnim merama ne možete ništa da postignete”, rekao je Vučić.
Priština, međutim, ne odustaje od najavljenih izmena zakona planiranih za 14. decembar kojima će, kako navode, biti formirana Vojska Kosova. U intervjuu za Glas Amerike, predsednik skupštine Kadri Veselji kaže da će to biti urađeno bez obzira na upozorenja NATO, kao i da Priština ima podršku Sjedinjenih Država za transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga.
“Naša vojska je vojska partnerstva, a ne vojska koja ugrožava komšije. Stoltenberg bi više trebalo da brine o ruskim bazama u Srbiji, u Nišu, nego o partnerima NATO-a koji su usko povezani sa SAD i zemljama NATO-a”, poručio je Veselji.
I dok je Priština uoči sednice okićena američkim zastavama, kako je saopštilo Minisrtarstvo odbrane Srbije, Aleksandar Vulin uputio je pisma kolegama iz 53 zemlje u kojima ih je pozvao da spreče formiranje vojske Kosova.
“Neosuđeni teroristi hoće sada da dobiju i armiju i da za sve ono za šta nisu bili osuđeni, da sve te zločine još jednom ponove, ali ovaj put u formi armije. Za Srbiju je to apsolutno neprihvatljivo i moralo bi biti neprihvatljivo i za međunarodnu zajednicu”, naveo je Vulin.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da je predsednik vlade u Prištini, potezima koje je preduzeo, ojačao svoju poziciju.
“Kada je reč o međunarodnom planu, on je pojačao pozicije Kosova u daljem pregovaračkom procesu, bez obzira kako se on odvijao – da li u briselskom ili nekom drugom formatu – ali on je pokazao da ima moć da uzvrati udarac Srbiji”, naveo je on.
Politički analitičar iz Prištine Astrit Gaši smatra da Vlada Kosova svojim postupcima ne želi da redefiniše samo odnose sa Srbijom, nego i sa EU.
“Dakle, uvođenjem taksi i formiranjem vojske, Priština želi da otvori oči Uniji u vezi sa svojom političkom pozicijom”, istakao je on.
Kako navodi egncija Beta, lideri Evorpske unije sutra će u Briselu na zahtev predsednika Kipra razmotriti zastoj u dijalogu Beograd – Priština.
/N1/