AKADEMIK ALIJA DŽOGOVIĆ STRUKTURE & STRATIGRAFIJA NEXIH TOPONIMA (NA OSNOVAMA MORFOLOŠKIH BAZA)
Balotiće je veće selo u opštini Rožaje. Od gradskog naselja je udaljeno desetak km. Locirano je po stranama vrlo izrazite pedencije, na većem prostoru oivičenom visokim potkovičastim vijencem strmih stijena, počevši od vrha Kula, istočno, pa sve do sela Njeguše, na zapadu. Niz sredinu sela teče Balotićki potok, koji se uliva u Ibar u dubokom podnožju sela. Geološki posmatrano reljef sela je vrlo izražena dubodolina, ispresijecana brzim potocima. S obzirom na ovakav reljef, tipično alpskog tipa, postoji više verzija o nazivu ovoga prostranog predjela. Uglavnom su to priče i pričice koje mještani sami izmišljaju motivisani nekim oblikom reljefa ili nekim događajem iz prošlosti. Pripovijedaju da je u ove krajeve “davno” došao neki Džaro, katolik iz Albanije, sa sedam sinova. Oni su se, navodno, svi poturčili, dok je Džaro umro kao katolik. Kazuju da mu je grob negdje na planini. Taj Dżaro je imao preko hiljadu ovaca, koje je izgonio na susjednu planinu više sela. Tamo su ih čobani muzli a mlijeko do sela slali specijalnim drvenim česmama u dužini od nekoliko kilometara. U selu su to mlijeko domaćice sirile i stavljale u velike bačve, tzv. Džarove bačve, od kojih se, navodno jedna čuva u bratstvu Hadžić.
Od sedam Džarovih sinova, navodno, danas je sedam prezimena u ovom selu, njihovih potomaka. Kazuju da su jedno veće bratstvo, da se medu sobom ne žene niti udaju, i da im je Džaro zajenički predak.
Iz ovog sela je potekao veliki broj vrsnih intelektualaca svih obrazovnih profila, kao i više
“videnih” ljudi. U sredini sela je Tulbe šejha Mehmeda – čuvenog borca za slobodu i ljudska prava. Osiem po stadima ovaca i po dobrom mlijeku i siru, selo je bilo čuveno po dobrom planinskom medu, jer je svaka kuća imala po veliki broj košnica sa pčelama, a i danas je poznat balotički med. To je nekim kazivačima bila motivacija da smisle priču kako je selo dobilo ime po medu, jer se
navodno za med na turskom kaže bal, što je postalo osnova toponimske strukture Balotiće.
Ipak, za ime ovoga sela, odnosno za njegovu bazu bal- može se reći da je vrlo stara i da je ilirskog porijekla. U rječniku albanskog jezika ima leksema ball, -i, -anant (= il fronte, ital.) sa značenjem čelo, figurativno i vijenac. U ovom leksičkom diskursu su i likovi ballte, -a (= il fango, ital.), ballafaqin, -i (= il confronte, ital.), što sve potvrduje ilirsko porijeklo imena ovoga predjela, danas sela. Samo je reljef mogao biti motivacija imena ove alpske regije.
BANU, Glasnik 1, MMXV, Str 326