U Prištini će sredinom nedjelje biti organizovana političko-ekspertska rasprava o spornoj demarkaciji granice Kosova sa Crnom Gorom, koja bi za predstavnike vlasti trebalo da bude odskočna daska za ratifikaciju sporazuma o razgraničenju u kosovskoj skupštini.
Godinu dana unazad, kosovska opozicija protivi se potpisanom sporazumu Prištine i Podgorice o demarkaciji. Tim sporazumom, prema navodima opozicije, Kosovo ostaje bez 8.000 hektara zemljišta uz granicu sa Crnom Gorom.
Ratifikacija sporazuma, jedan je od uslova koji je Evropska unija postavila vlastima na Kosovu za liberalizaciju viznog režima, zbog kojeg vlada nastoji da prije kolektivnog godišnjeg odmora rješi to pitanje u parlamentu.
Premijer Isa Mustafa, rekao je da će na raspravi 3. avgusta opozicione stranke i njihovi eksperti imati priliku da predstave argumente protiv sporazuma o razgraničenja sa Crnom Gorom. Mustafa se zalaže se za bezuslovnu ratifikaciju sporazuma.
Opozicija najavljuje da će u slučaju stavljanja postojećeg prijedloga ratifikacije na usvajanje u skupštini, organizovati proteste, slične dosadašnjim, kada je i u zgradi parlamenta i na ulici, između ostalog koristila suzavac, molotovljeve koktele, kako bi se usprotivila sporozumu sa Crnom Gorom, potpisanog u Briselu prošle godine.
Plan vladajuće većine je da nakon rasprave zakaže sjednicu parlamenta.
Iz vladajućih krugova nema jedinstvenih tonova u pogledu prihvatanja postojećeg prijedloga razgraničenja. Protiv je i dio poslanika vladajuće Demokratske partije Kosova.
Potpredsjednik skupštine i funkcioner te stranke Xhavit Haliti, rekao je da bi bilo dobro da sporazum o graničnoj demarkaciji sa Crnom Gorom, bude ratifikovan uz konsenzus svih parlamentarnih grupa, a ne samo glasovima dvotrećinske većine, od 80 poslanika./balkanplus/