Novi Pazar, Sjenica – Iako je presudom Evropskog suda za ljudska prava kojom je odbijena tužba Sulejmana Muratovića i Riza Džigala iz Sandžaka protiv Srbije koju su podnijeli zbog policijske torture 1994. Godine, slučaj zapečaćen, još ima nade. Na redu je država Srbija , ako ima želje da se ispravi nepravda. U protivnom, prema ocjenama otvorena rana mogla bi se vratiti kao bumerang.
Nakon što je Evropski sud za ljudska prava tužbu Muratovića I Džigala proglasio neprihvatljivom i više nemaju pravo žalbe na tu odluku, idalje su otvorene rane na koje država mora naći odgovor. Odluka Suda u Strazburu logičan je ishod situacije gdje je postojao system pojedinava koji su u ime države zloupotrebljavali pozicije I kako bi od početka procesa učinili da dođe do njegovo zastarijevanja.
Sulejman Muratović danas osamdesetogodišnjak je 1994. godine u policijskoj stanici u Novom Pazaru mučen, prebijan i kastriran, dok je pokojni Mustafa Džigal koji je umro 2012. godine, otac Rize Džigala, 1994. mučen i prebijan u policijskoj stanici u Sjenici. Neviđena policijska torturu pod optužbom da se bave neprijateljskom djelatnošću i da se zalažu za stvaranje države Sandžak.
Preživjeli, ali I porodice žrtava zamijeraju bošnjačkim političarima što su ih, kažu, ostavili na milost I nemilost dželatima.
Da podsjetimo, Okružni sud u Novom Pazaru je 2009. godine izrekao presudu kojom se Milić Karličić, Radoslav Stefanović i Mile Nedić, policajci iz Novog Pazara, oslobađaju odgovornosti za zlostavljanje Sulejmana Muratovića i Mustafe Džigala u maju i junu 1994. Godine, što je ocijenjeno na način da se institucije Srbije u provođenju pravde isključivo vode interesima onih koji su kršili osnovna ljudska prava i da su oni i dalje pod zaštitom države. Čitav process, inače, pratile kontroverze. Dešavalo se, čak, da advokat oštećenih, u drugom procesu brani optužene.
Preživjeli i porodice žrtava poručuju, tražit će pravdu I istinu do zadnjeg. U ovom slučaju, ostaje sad samo, prema ocjenama, Skupština Srbije koja bi ako, kako kažu, ima časti I obraza, usvojila Deklaraciju I ispravila nepravdu prema žrtvama
SANA