Kako god su Sejdo Bajramović i Rahman Morina potpuno otišli u zaborav, tako će i nakon postizanja potpune slobode u Sandžaku brojni pojedinci i organizacije u koje srpski režim ulaže ogromna sredstva i daje im podršku, bez sumnje također otići u zaborav. Njih itekako ima i uprkos tome što im izostaje podrška kod samog sandžačkog naroda.
Jedna od osnovnih teza sandžačkih “morina” i “sejda” je agresivna propaganda protiv Republike Kosovo i albanskog naroda u cjelini, sa ciljem da se građani Sandžaka udalje od svojih iskrenih, povijesnih prijatelja, te da se na taj način i same Sandžaklije oslabe.
Lokalni mediji, kvazi-intelektualci, pa i političari koji nose predznak “Sandžak”, a ustvari su konektovani na beogradski režim, svakodnevno istupaju sa negativnim ocjenama o Kosovu i o Albancima.
Tako je srpski režim preko svojih portala u Sandžaku nedavno plasirao laži o zvaničnicima Republike Kosovo, sa očitom namjerom da ih i u Sandžaku predstavi u lošem svjetlu. Navodno, Albin Kurti, Hašim Taći i Kadri Veselji, imaju srpsko državljanstvo?! To dakle znači da ni oni sami nemaju povjerenja niti poštovanja prema svojoj državi?
Ovim lažima se ne degradiraju samo spomenuti zvaničnici nego i najmlađa evropska država, a koja je inače u svakom pogledu naprednija od Srbije. Posebno se ovakvom propagandom kod građana Sandžaka želi degradirati Republika Kosovo, koja bi i za Srbiju mogla poslužiti kao uzor zdravog i naprednog društva.
Umjesto da u balkanskoj i evropskoj zajednici naroda pomažemo jedni druge svojim iskustvima, a svakako bi za Srbiju od velike pomoći bio model mlade evropske države Kosovo, srpski režim uporno taj uspješni model pokušava predstaviti kao neuspješan. Cilj je na koncu ostaviti svoju državu zarobljenu u prošlosti i u raljama kriminala, pri čemu pojedinci profitiraju dok većina pati.
Što se Sandžaka tiče, on će uvijek imati prijateljsku podršku od Republike Kosovo, a što je sandžačkom naroda sasvim i jasno. Također treba znati da je i podrška Kosova i albanskog slobodarskog naroda u cjelini, zapravo podrška snažnog i bitnog faktora i to u samom susjedstvu Sandžaka. Koliko je taj faktor zaista bitan govori i činjenica da oni ne trebaju bilo čiji pasoš i da za razliku od Srbije, nijedan aktuelni zvaničnik nikada nije imao zabranu ulaska u neku državu članicu EU ili NATO. Sjetimo se da je i čak aktuelni srpski predsjednik svojevremeno bio na crnim listama…
Što se tiče ovih eskponenata srpskog režima u Sandžaku, njima bi dobro bilo da nauče nešto iz iskustava spomenutih Morine i Bajramovića. A što se tiče sandžačkog i svih drugih naroda koji se bore za slobodu, oni mogu da uče od Kosovara koji su uspješno izborili svoje pasoše, a i da očekuju podršku.