Potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić ocijenio je u Novom danu da je odluka Apelacionog suda u francuskom gradu Kolmaru, kojom je odbijen zahtjev Srbije za izručenje lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, politički motivisana.
“Haradinaj nije oslobođen, bez obzira koliko slavili u Prištini. Ono što je najtragičnije je da niko više ne pominje žrtve niti porodice žrtava. Čak u odluci suda u Hagu, koji je oslobodio Haradinaja, izričito stoji da je nesumnjivo utvrđeno da su zločini počinjeni, problem je samo što nisu imali dokaze koji bi doveli Haradinaja u vezu sa zločinama”, podseća Ljajić.
Ljajić naglašava da optužnica ostaje na snazi i dodaje da javni tužilac u Francuskoj ima rok od pet dana da uloži žalbu.
“Ali rekao sam još kad je uhapšen da ne treba očekivati previše, da su šanse male da bude izručen. Vidjećemo da li će Specijalni sud na Kosovu imati hrabrosti da procesuira one koji su počinili ratne zločine, odnosno da li je formiran samo da se zamažu oči porodicama žrtava ili ima ozbiljnu namjeru da proceisura sve koji su počinili zločine na Kosovu”, kaže Ljajić.
Ukoliko se zločinci ne izvedu pred sud, dodaje Ljajić, proces pomirenja u regionu i normalizaciju odnosa vjerovatno nećemo ni dočekati.
“Ako se nastavi da neko slavi pobjedu zato što iz formalnih razloga nije došlo do izručenja, bez da pokažete minimum pijeteta prema žrtvama, kajanje… čak i da niste učinili zločine, a podsjećam da su svejdoci volšebno nestajali tokom suđenja u Hagu”, rekao je on.
Potpredsjednik Vlade Srbije smatra da treba hladne glave nastaviti borbu i ocijenio kao “pravu i odmjerenu reakciju Srbije” na jučerašnju odluku suda.
“S jedne strane, na pravnom terenu permanentno insistirati da se zločini procesuiraju, a s druge strane politički mudro i odmjereno nastaviti saradnju sa Francuskom”, rekao je on.
Rasim Ljajić je ocijenio da je kriza u Makedoniji regionalni problem, ali ne u smislu mogućnosti prelivanja, već efekat kako to izgleda “nekome spolja”.
“Makedonija je dio Balkana i oni to posmatraju da se Balkan ponovo definiše kao neuralgično područje, zona konflikta i to je odvraćajući element od investicija. Politička stabilnost je preduslov da neko uloži u ovo područje, dakle šalje se loša slika ne samo za Makedoniju već i region”, smatra Ljajić.
Naglašava da je riječ o eskalaciji duboke, ne samo etničke već i političke podjele u Makedoniji.
(N1)