Sali Berisha primio članove domovinskog udruženja “Kosovo za Sandžak”, Ismet Azizi, Ali Daci i Nuredin Imeraj, ciljem zaštočenja uskraćenih prava sandžačkih Albanaca.
Na svom profilu feceboka bifši predsednik i predsednika vlade Alabanije, višse desetogodišnjih lider Demokratske Partije Albanije Prof dr. Sali Beriša napisao je:
Prijatelji, primio sam na jedan posebnom sastanku predsjednika domovinskog Udruženja “Kosovo za Sandžak, poznatog publiciata i novinara Ismet Azizi i Ali Daci potpredsjednikom udruženja, g. Nuradin Imeraj, predsjednikom udruzenja “Podguri”.
Na ovom sastanku, g. Azizi i njegovi saradnici predstavili su katastrofalnu situaciju prava i sloboda albanca na Sandžaka , nad kojima veë 100 godina se vodi politika masovnog iseljenja, istrebljenja i asimilacije.
U ovoj oblasti, sa posebnim značajem u istoriji albanske nacije, od jednog veka isto kao divljeg osvajanja nije dozvoljeno učenje u školama na albanskom jeziku, ne dozvoljav se ni jedan pisani ili elektronski medij na albanskom jeziku jer su sve radio i televizijske usluge sa Kosovu i Albaniji su blokirane.
Srbija, koja je potpisala sve međunarodne akte i ugovore o manjinskim pravima, u potpunosti negira svako pravo Albanaca u njihovim višestoljetnim zemljama u opštinama Sandžaka.
Gosp. Azizi me informisao o ozbiljnim naporima lidera Sulejmana Ugljanina preko Nacionalnog saveta Bošnjaka iz Sandžaka, za vraćanje uskraćenih prava stanovnika Sandžaka i proglašenje specijanog statusa za Sandžak u okviru republike Srbije.
U ovom slučaju, apelujem na Vijeće Evrope, Evropski parlament, OSCE, Komisiju UN-a za ljudska prava i Kongres SAD da izvrše svoj puni pritisak na Srbiju da poštuje sporazume koje je potpisala o pravima manjina.
Prijatelji, bez presedana situacija potpunog poricanja prava i sloboda Albanaca Sandžaka ima neoprostivu ravnodušnost albanskog sveta uopšte albanskih vlasti i političkih snaga na Kosovu, u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori i dijaspori.
U tom kontekstu, moj poziv je da se oslobodim tog stava i preduzmem sve neophodne političke, diplomatske, kulturne, obrazovne, itd. korake u podršci Sandžačkim Albancima za povratak njihovih uskraćenih prava.
Na kraju, iskoristio sam priliku da iskreno čestitam gospodinu Ugljaninu, sa kojim smo 90-ih godina sarađivali protiv invazije Bosne od strane Miloševićevih hordi i da pozovemo međunarodnu zajednicu da podrži njegovj projekat za Sandžak kao uslov za stabilnost i mir u regionu.
Razgovor je bio otvoren i bratski ! SB