Srbija je, prema statističkim podacima, jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope, a analize pokazuju da je na ivici bede svaki četvrti građanin. To je i razlog zbog čega izrada socijalnih karti čeka, jer vlast ne želi da prizna koliko smo siromašni. Na osnovu ovih karti utvrđivala bi se visina mesečne pomoći najugroženijima. Tu tezu potvrđuje ekonomski analitičar Branko Pavlović koji kaže da Vlada Srbije zazire od izrade socijalnih karata, jer bi na taj način priznala koliko je beda ušla u srpske domove- Sasvim je jasno da Vlada ne želi da prizna koliko siromašnih ima u Srbiji, jer se sve vreme govori o boljem životu koga ima samo na televiziji – ističe Pavlović.
Portal HowAfrica pre nekoliko meseci objavio je spisak deset najsiromašnijih zemalja Evrope, odnosno država u kojima se živi gore i od afričkog proseka, po kojem je Srbija na četvrtom mestu, iza Bosne i Hercegovine, Albanije i Makedonije.
Srbija je na četvrtom mestu liste evropskih zemalja u kojima se živi gore i od afričkog proseka. I istraživanje Republičkog zavoda za statistiku pokazalo je da je stopa siromaštva u Srbiji 25,5 odsto, te da je četvrtina građana u riziku da završi kao sirotinja. Riziku od bede najviše su izloženi mladi od 18 do 24 godine, dok najnižu stopu za rizik od siromaštva imaju ljudi stariji od 65 godina. Kad se gleda po regionima, u Srbiji se najbolje živi u Beogradu i Vojvodini, dok je jug na ivici provalije. Pet opština Pčinjskog okruga spadaju u najsiromašnije u Srbiji, u kojima je stopa siromaštva veća od 50 odsto. Prema statistici, najbednije su opštine Tutin i Preševo gde siromaštvo dostiže 63,6 odsto U grupu izrazito siromašnih spadaju i Bujanovac, Bojnik, Vladičin Han, Trgovište, Bojnik.