logo

KRYETARI SHOQATËS “KOSOVA PËR SANXHAKUN” URON KURBAN BAJRAMIN

Kryetari OJQ   “Kosova për Sanxhakun”  Ismet Azizi, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar  qytetarët e besimit islam . More »

Ali Daci

Të bashkohemi për të mirën tonë

Të gjithë ne do dëshironim që shumëçka të kthehenim para tridhjetë dekadave, se paku moshën. Do donim që edhe disponimin politik ta kthenim në atë të para tridhjetë viteve mendoj unë si More »

P1180388

E ndërtuar për të mbijetuar – kulla e Isë Boletinit

Kompleksi i kullave të Boletinëve në fshatin Boletin të komunës së Zveçanit, i ngritur në fund të shekullit XIX nga dora e njeriut dhe në proces kronologjik i përshtatur me mjedisin, tani More »

Rasim_Ljajic_2011-mc.rs_-780x439-640x360

Ljajiq për shitjen e armëve nga Serbia rebelëve në Azerbajxhan: “Ata na dhanë një milion euro”

  Autoritetet në Azerbajxhan e konsiderojnë shitjen e armëve Armenisë dhe rebelëve në Azerbajxhan “një veprim armiqësor nga Serbia”, siç e formuloi Zëvendës Ministri i Punëve të Jashtëm Khalif Khalifov për agjensinë More »

Ahmedin

Shkrijelj kërkon shkarikim dhe përgjegjësi penale për krerët e shëndetësisë në Sanxhak

PAD (SDA) e Sanxhakut kërkon nga oraganet kompete të paraqesin raporte me shkrim për numrin e vdekjeve dhe shkaqet e vdekjes. More »

Category Archives: Uncategorized

Qëndrimi serbo-malazez ndaj shqiptarëve në Kosovë 1914-1918

koprt 2

 

Pjesë nga libbri i autorit Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918

Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse  kishin proklamuar se myslimanëve ( pra shqiptarëve, boshnjakëvee turqëve)  do t’u garantonte të drejtat dhe pronat e tyre, nuk zbatuan sa deklaratën e Konferencës së Ambasadorëve për të respektuar të drejtat e minoriteteve.

Sipas qëndrimit të qeverive serbo-malazeze, shqiptarët nuk përbënin kurfarë elementi me rëndëei kulturore, historike e kombëtare. Ata konsideroheshin të egër, gkapirës, mashtrues, dinakë, të pa besë, konservator, regressive, kusarë etj.

Velikosrpska politika objektivna opasnost za Sandžak

sda-sandzaka-logo_1506959836.498x350

 

Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh
genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom
narodu posebno na prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.

Nata më e vështirë në Novi Pazar

mirsad-djerlek-e1593723251803-678x381

 

Për shkak të pasojave të koronavirusit, rreth 10 persona vdiqën në Novi Pazar gjatë natës, së brëmshme tha për TV Prva koordinatori i spitalit në Novi Pazar, Dr. Mirsad Xherlek.

Gjendje katastrofike nga Covid-19 në Pazarin e Ri, reagimi i fortë i ish-Kryeministrit Berisha

Berisha-3-768x512

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sjelljen mizore të autoriteteve serbe ndaj komunave të përbëra nga myslimanë ku jo vetëm numri i të infektuarve është i lartë, por edhe vdekjet janë të larta.

Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor

Logoja (finale)

Të dashur miqë

Të dashur vllezër

Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor

SPECIALE – Muharrem Zejnullahu ( youtube)

Screenshot (428)

Sanxhaku po zgjohet!

SDA

 

Kryesia e Partisë së Aksionit  Demokratik të Sanxhakut (SDA)  diskutoi sot rezultatet  zgjedhjeve të  përsëritura parlamentare në Sanxhak në të cilat Aksionit  Demokratik të Sanxhakut ( SDA) fitoi numrin më i madh të votave, që do të thotë se do të kenë të paktën 3 vende në Asamblenë e Republikës së Serbisë.

“Gjithçka që ndodhi gjatë këtij procesi konfirmon edhe një herë që zgjedhjet nuk ishin të drejta dhe  demokratike, qytetarët ishin të ekspozuar presioneve të ndryshme nga ana e regjimit.

Kryesia  diskutoi gjithashtu situatën aktuale shëndetësore në Sanxhak të shkaktuar nga pandemia e virusit koronar.

Sjellja arrogante dhe vrazhdësia  e Kryeministrit serb dhe anëtarëve të Qeverisë, gjatë vizitës së Qendrës shëndetësore në Novi Pazar, ku pandemia e virusit koronal me ditë të tëra po merr e jetët njerëzore, konfirmon marrëdhënien kolonialiste dhe skllavopronare të regjim aktual  të Vuçiqit ndaj qytetarëve të Sanxhakut.

Riemërimi i partnerit të koalicionit të Vuçiqit, kryetarit të  i SNP, për Drejtori të  Qendrës Shëndetësore në Novi Pazar, një militant të dëgjueshëm tashmë i dëshmuar, përfaqëson një qëllim të drejtpërdrejtë për të përkeqësuar gjendjen ekzistuese të vështirë shëndetësore në Sanxhak.

Ky vendim kadrovik konfirmon se janë dëshmuar paaftësitë organizative, injoranca, vrazhdësia, paturpësia, arroganca, bindja dhe mbështetja e verbër e politikës  sebomadhe  është karakteristikë themelore e kuadrove të Vuçiqit në Sanxhak.

Aksionit  Demokratik të Sanxhakut (SDA) kundërshton emërimin e kuadrove partiake në poste drejtuese në institucione me rëndësi të përgjithshme për të gjithë qytetarët e Sanxhakut.

Ftojmë shtetet  e grupit “Miqtë e Sanxhakut” dhe përfaqësuesit e tyre në Serbi të ndihmojnë qytetarët e Sanxhakut të kapërcejnë situatën problematiket ekzistuese shumë  të vështirë shëndetësore dhe politike në Sanxhak.

Partia e Veprimit Demokratike Sandzak shpreh gëzimin e madh  për faktin se Gjermania mori përsipër presidencën e Bashkimit Evropian, që jep shpresë për një të drejtë dhe të qëndrueshme për  zgjidhjen e krizësn jugosllave”, thuhet në komunikatën për media.

FITUAT BESIMIN E RINISË SË SANXHAKUT DHE MERGIMTARËVE BOSHNJAK E SHQIPTARË NË BAVARI

rbt

Në vend të urimit!

 Ju, Dr. Sulejman Ugljanin dhe partia e juaj, SDA,

 

 

SHQIPTARËT NË BOSNJE-HERCEGOVINË DHE BETEJA E SHTETIT BALLKANAS NDAJ COVID-19

haxhib.

Sokol Paja
Prof. Dr. Ilirijana Haxhibeqiri – Karabdić, Shefe e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Sarajevës, rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli, Organ i Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA, New York, betejën që po zhvillon Bosnje-Hercegovina ndaj pandemisë globale Covid-19 dhe kryesisht gjëndja në Sarajevë. Me Prof. Dr. Ilirijana Haxhibeqiri – Karabdić bisedoi gazetari i Diellit Sokol PAJA.

 

PRESIDENTI ERDOAN DËRGON NDIHMA PËR SANXHKUN

erdogan

Në seancën e djeshme të Këshillit të Ministrave, Presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, shprehu interes të veçantë për situatën në Novi Pazar dhe Sanxhak.