Ismail Kadare dhe Shaban Murati, vjeshte 2019

Çerçiz Loloçi: Për Shaban Muratin dhe librin e tij “Bosnja, një pikëpamje nga Tirana”

Të dymbëdhjetë botimet e publicistit dhe diplomatit të njohur Shaban Murati janë një ngjarje më vete në hapësirën shqiptare dhe kjo ndodhi edhe me librin më të fundit të tij ‘Bosnja, një More »

shaban-murati-905x395

Rusia po rrit shpejtësinë e ndërhyrjes në Ballkan

  Pjatën gjeopolitike ballkanike, që ia serviri Franca në muajin tetor me bllokimin e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe zgjerimit të BE, Rusia nuk e la të ftohet, por menjëherë e rriti More »

flamuri ne Bujanoc

Pranga dhe për flamurin kombëtar shqiptar në gjysmështizë në Luginë

  Në Luginë të Preshevës përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar gjithmonë ka qenë problem. Sa herë ai mund të shfaqet në institucionet vendore është bërë problem nga serbët. Shqiptarët aty, ose janë More »

bosnjaci-albanci-zenljotres-696x469

Sanxhaku ndihmon njerëzit e prekur nga tërmeti në Shqipëri

  Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë disa ditë më parë ka shkaktuar pasoja tragjike, dëme të mëdha materiale, si dhe një krizë të dukshme humanitare, e cila është veçanërisht e dukshme në More »

sda 2

Epidemi e re e nacionalistëve serbomedhenj

Partia e Aksionit  Demokratike (SDA) e Sanxhakut dënon egërsimin nacionalistëve serbomedhenj pran  Tribunali ndërkombëtar të  Hagës, që glorifikuan kryekomandantin e dënuar,  kriminelin e luftës Ratko Mlladiq. More »

Sanxhaku kërkon “Status të zonës speciale politike”

ugljanin-press-jun-2017Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik të Sanxhakut (SDA), Sulejman Ugljanin mbajti një fjalim gjatë konferencës me temë “Autonomia e Sanxhakut – Çfarë është dhe pse është e nevojshme?”

I ndalohet hyrja në Serbi, për shkak të plisit!

ndalesa

 

Qytetari  holandez me origjinë nga Sanxhaku, Zaim Islamoviq nga Llukar ka kontaktuar redaksinë e sandzak.rs me një kërkesë për të informuar publikun për rastin e tij.

Dogji për së gjalli 26 boshnjakë, dënim simbolik për ushtarin serbo-boshnjak që ishte rehatuar në Francë

susnjar-765x510

Një gjykatë në Sarajevë ka dënuar me 20 vite burg një ish-ushtar serbo-boshnjak të ekstraduar nga Franca vitin e kaluar. Radomir Susnjar, 64 vjeç, u dënua për pjesëmarrje në vrasjen e të paktën 26 boshnjakëve, duke përfshirë një foshnjë dyditështe, të cilët u dogjën për vdekje brenda një shtëpie në Visegrad më 14 qershor 1992.

 

Në Osijek do të hapet shkolla e mesme në gjuhën shqipe

depositphotos_112819020-stock-photo-albania-flag-with-croatia-flag-1200x630

Në qytetin Osijek dhe në rrethinën e tij funksionojnë disa shkolla fillore në gjuhën shqipe. Janë këto vatra arsimore në të cilat ruhet identiteti kulturor dhe kombëtar i fëmijëve të bashkëkombësve tanë që jetojnë dhe punojnë atje.

Plava e Gucia dhe asimilimi (video)

5

Dokumentar i Asimilimit në Plavë dhe Guci, i cili shpjegon se si dhe pse shumica Shqiptare e Plavës dhe Gucisë tani më nuk flasin Shqip dhe e quajn veten Boshnjak! Ftojmë vizitoret që t’i vizitojne dhe shijojne nga afer bukuritë e trojeve shqiptare rreze Bjeshkeve të Namuna.

Plava dhe Gucia dhe asimilimi ( video)

5

Dokumentar i Asimilimit në Plavë dhe Guci, i cili shpjegon se si dhe pse shumica Shqiptare e Plavës dhe Gucisë tani më nuk flasin Shqip dhe e quajn veten Boshnjak! Ftojmë vizitoret që t’i vizitojne dhe shijojne nga afer bukuritë e trojeve shqiptare rreze Bjeshkeve të Namuna.

Albin Kurti nuk i identifikon qytetarët e Malit të Zi me Jugosllavinë dhe me Serbinë

kurti

Deklarimi i kryeministrit në ardhje të Kosovës, Albin Kurtit, se ai nuk i identifikon qytetarët e Malit të Zi me Jugosllavinë dhe me Serbinë, ka marrë vëmendje në shtypin malazez të premten.

 

Historiani Zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar Botën që nga mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

zviccrani

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.

“Baresha” në versionin e këngëtarit nga Mali i Zi

  • “Baresha”, kënga e famshme shqiptare e këngëtares shqiptare Nexhmije Pagarusha, vjen edhe nga versioni i këngëtarit nga Mali i Zi.

Lutfi Haziri: koalicioni LDK-VV është ngjizur, do të ndodhë

Lutfi-Haziri-1-696x425-780x439

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se do të ndodhë koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje.