sda-sandzaka-logo_1506959836.498x350

Velikosrpska politika objektivna opasnost za Sandžak

  Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom narodu posebno na prostorima More »

mirsad-djerlek-e1593723251803-678x381

Nata më e vështirë në Novi Pazar

  Për shkak të pasojave të koronavirusit, rreth 10 persona vdiqën në Novi Pazar gjatë natës, së brëmshme tha për TV Prva koordinatori i spitalit në Novi Pazar, Dr. Mirsad Xherlek. More »

Berisha-3-768x512

Gjendje katastrofike nga Covid-19 në Pazarin e Ri, reagimi i fortë i ish-Kryeministrit Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sjelljen mizore të autoriteteve serbe ndaj komunave të përbëra nga myslimanë ku jo vetëm numri i të infektuarve është i lartë, por edhe vdekjet janë të larta. More »

Logoja (finale)

Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor

Të dashur miqë Të dashur vllezër Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor More »

Screenshot (428)

SPECIALE – Muharrem Zejnullahu ( youtube)

More »

Velikosrpska politika objektivna opasnost za Sandžak

sda-sandzaka-logo_1506959836.498x350

 

Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh
genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom
narodu posebno na prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.

Nata më e vështirë në Novi Pazar

mirsad-djerlek-e1593723251803-678x381

 

Për shkak të pasojave të koronavirusit, rreth 10 persona vdiqën në Novi Pazar gjatë natës, së brëmshme tha për TV Prva koordinatori i spitalit në Novi Pazar, Dr. Mirsad Xherlek.

Gjendje katastrofike nga Covid-19 në Pazarin e Ri, reagimi i fortë i ish-Kryeministrit Berisha

Berisha-3-768x512

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sjelljen mizore të autoriteteve serbe ndaj komunave të përbëra nga myslimanë ku jo vetëm numri i të infektuarve është i lartë, por edhe vdekjet janë të larta.

Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor

Logoja (finale)

Të dashur miqë

Të dashur vllezër

Sanxhaku lindor është në kolaps shëndetësor

SPECIALE – Muharrem Zejnullahu ( youtube)

Screenshot (428)

Nista lično – Muharrem Zejnullahu ( youtube)

Screenshot (427)

Sanxhaku po zgjohet!

SDA

 

Kryesia e Partisë së Aksionit  Demokratik të Sanxhakut (SDA)  diskutoi sot rezultatet  zgjedhjeve të  përsëritura parlamentare në Sanxhak në të cilat Aksionit  Demokratik të Sanxhakut ( SDA) fitoi numrin më i madh të votave, që do të thotë se do të kenë të paktën 3 vende në Asamblenë e Republikës së Serbisë.

“Gjithçka që ndodhi gjatë këtij procesi konfirmon edhe një herë që zgjedhjet nuk ishin të drejta dhe  demokratike, qytetarët ishin të ekspozuar presioneve të ndryshme nga ana e regjimit.

Kryesia  diskutoi gjithashtu situatën aktuale shëndetësore në Sanxhak të shkaktuar nga pandemia e virusit koronar.

Sjellja arrogante dhe vrazhdësia  e Kryeministrit serb dhe anëtarëve të Qeverisë, gjatë vizitës së Qendrës shëndetësore në Novi Pazar, ku pandemia e virusit koronal me ditë të tëra po merr e jetët njerëzore, konfirmon marrëdhënien kolonialiste dhe skllavopronare të regjim aktual  të Vuçiqit ndaj qytetarëve të Sanxhakut.

Riemërimi i partnerit të koalicionit të Vuçiqit, kryetarit të  i SNP, për Drejtori të  Qendrës Shëndetësore në Novi Pazar, një militant të dëgjueshëm tashmë i dëshmuar, përfaqëson një qëllim të drejtpërdrejtë për të përkeqësuar gjendjen ekzistuese të vështirë shëndetësore në Sanxhak.

Ky vendim kadrovik konfirmon se janë dëshmuar paaftësitë organizative, injoranca, vrazhdësia, paturpësia, arroganca, bindja dhe mbështetja e verbër e politikës  sebomadhe  është karakteristikë themelore e kuadrove të Vuçiqit në Sanxhak.

Aksionit  Demokratik të Sanxhakut (SDA) kundërshton emërimin e kuadrove partiake në poste drejtuese në institucione me rëndësi të përgjithshme për të gjithë qytetarët e Sanxhakut.

Ftojmë shtetet  e grupit “Miqtë e Sanxhakut” dhe përfaqësuesit e tyre në Serbi të ndihmojnë qytetarët e Sanxhakut të kapërcejnë situatën problematiket ekzistuese shumë  të vështirë shëndetësore dhe politike në Sanxhak.

Partia e Veprimit Demokratike Sandzak shpreh gëzimin e madh  për faktin se Gjermania mori përsipër presidencën e Bashkimit Evropian, që jep shpresë për një të drejtë dhe të qëndrueshme për  zgjidhjen e krizësn jugosllave”, thuhet në komunikatën për media.

FITUAT BESIMIN E RINISË SË SANXHAKUT DHE MERGIMTARËVE BOSHNJAK E SHQIPTARË NË BAVARI

rbt

Në vend të urimit!

 Ju, Dr. Sulejman Ugljanin dhe partia e juaj, SDA,

 

 

SHQIPTARËT NË BOSNJE-HERCEGOVINË DHE BETEJA E SHTETIT BALLKANAS NDAJ COVID-19

haxhib.

Sokol Paja
Prof. Dr. Ilirijana Haxhibeqiri – Karabdić, Shefe e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Sarajevës, rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli, Organ i Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA, New York, betejën që po zhvillon Bosnje-Hercegovina ndaj pandemisë globale Covid-19 dhe kryesisht gjëndja në Sarajevë. Me Prof. Dr. Ilirijana Haxhibeqiri – Karabdić bisedoi gazetari i Diellit Sokol PAJA.

 

PRESIDENTI ERDOAN DËRGON NDIHMA PËR SANXHKUN

erdogan

Në seancën e djeshme të Këshillit të Ministrave, Presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, shprehu interes të veçantë për situatën në Novi Pazar dhe Sanxhak.