Monthly Archives: Shtator 2018

NDYSHIMI I KUFIJVE IDE E RUSISË, DESTABILIZOHET RAJONI. ARSYEJA PSE “KEMI QËNDRUAR ANASH”, POHON I DËRGUARI I PRESIDENTIT TRUMP

ron-johnson-

I dërguari i Presidentit Trump, Ron Johnson i cili në kuadër të një vizite në rajon po qëndron edhe në Prishtinë e Beograd duke folur rreth lidhur cështjes së ndryshimit të kufijve ka thënë se edhe Rusia do të mbështeste një opsion të tillë që sipas tij e destabilizon rajonin. Johnson ka thënë se SHBA do ta thotë fjalën e saj pasi palët të dakordohen.

Partia e Aksionit Demokratik (SDA) dënon veprimet e ushtrisë serbe në Sanxhak

SDA

 

Partia e Aksionit  Demokratik të Sanxhakut dënon ashpër demonstrimin e forces  nga ushtria serbe,   fluturimin e sotshëm të avionëve ushtarakë serbë mbi Novi Pazar.

Mbahet simpoziumi “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”, cilësohet i rëndësishëm për poezinë epike

Simpoyiumi

 

 

Shoqata “Kosova për Sanxhakun”, me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës, të Rinisë dhe të Sporteve, ka organizuar simpoziumin shkencor “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”.

 

 

Për Serbinë libri shqip vazhdon të jetë “mall” i ndaluar

libri1

Shqiptarët e Luginës së Preshevës po vazhdojnë të diskriminohen nga Serbia në të gjitha sferat e jetës, e edhe kur është në pyetje arsimi. Lugina e Preshevës po vazhdon të përballet me ndalesën e librit shqip për nxënësit shqiptarë.

 

NUMRI I RI I REVISTËS “SHENJA”, PËR DEBATIN PËR NDRYSHIMIN E KUFIJVE

revistaa-700x380

 

Doli në shitje numri më i ri i revistës Shenja! Ky numër i dedikohet debatit për ndryshim të kufijve të hapur nga Thaçi dhe Vuçiqi. Janë trajtuar skenarët e mundshëm diplomatik dhe konsekuencat demografike nga një lëvizje e tillë e kufijve. Në këtë numër mund të lexoni akademik Hivzi Islamin dhe Arsim Ejupin të cilët kanë përgatitur një elaborat të detajuar rreth precizitetit konceptual, skenarët e mundshëm dhe pasojat politike të korrigjimit të kufijve. Abdi Baleta shkruan për mallkimin e kufirit dhe shkëmbimin territorial, Shaban Murati trajton tezën e gabuar të ndryshimit të kufijve nga perspektiva e diplomacisë dhe ligjit ndërkombëtar dhe Milazim Krasniqi flet për prapavijën amerikane të idesë së “korrigjimit” të kufijve.

 

‘BOTA NË FOKUS’: 23 VJET NGA GJENOCIDI I SREBRENICËS, LOTËT ENDE S’JANË THARË -video

bota-ne-fokus-804x380

MULAOMEROVIQ: NË RAJON LUHET BASKETBOLL I MIRË POR JO SI DIKUR

mulaomeroviq-804x380

Damir Mulaomeroviq këtë javë mori detyrën e përzgjedhësit të përfaqësueses së Kosovës në basketboll dhe përshtypjet e tij të para janë shumë të mira. Ai erdhi në Kosovë sepse njerëzit nga Federata e Basketbollit të Kosovës kishin një dëshirë të madhe për ta angazhuar atë. Trajneri i ri mendon se ekipi i Kosovës ka perspektivë dhe mund të ndërtojë një ekip solid.

Tuzi shpallet Komunë

Tuzi-1320x733

Të shtunën, Tuzi në Mal të Zi do të shpallet komunë. Prej 27 vitesh shqiptarët e Tuzit kërkonin shpalljen komunë, ndaj, për atë që do të jetë një ditë historike, aktivitetet në Tuz kanë nisur që të premten.