Monthly Archives: Gusht 2016

Portali ynë transmeton fjalimet nga parlamenti i Serbisë

yutube

Lexues të nderua në të ardhmen do t’i transmetojm fjalimet e deputetëve ttë Sanxhakut dhe Luginës në parlamentin serb.

Ushtari i vetëm i cili u dekorua nga tre presidentët

šok-1

Me rastin e prvëjetorit të vdekjes së Bekim Berisha- Abeja, heroit të tre luftrave

Presidenti i ndjerë kroat Franjo Tugjman  thuhet se Bekim  Berishën  e përshkroi si një luftëtar i cili vlente sa  1.000 ushtarë. Ish-komandant i Përgjithshëm i Beklim Berishës,  i ndjeri  Janko Bobetko gjithashtu  kishte shprehë dhimbje të madhe  për vdekjen e tij, duke deklaruar se Berisha ishte njëri nga ushtarët më të mirë dhe më të besueshëm që kishte takuar ndonjëherë.

 

INTERVISTE E POETIT DHE AKADEMIKUT ESAD MEKULI, DHËNË GAZETËS STUDENTORE “BOTA E RE”,

Esad Mekuli ne bisene me ekipin e BOTES SE RE (2)
INTERVISTE E POETIT DHE AKADEMIKUT ESAD MEKULI, DHËNË GAZETËS
STUDENTORE “BOTA E RE”, ME 15.06.1983, TE CILËN E ZHVILLUAN HAZBI GASHI
DHE TAHIR DESKU.

Qeveria e re serbe : përzierje interesash klienteliste dhe loje politike

serbian-government-600x329

 

 

Aleksandër Vuçiq nuk ka rezistuar, ashtu siç pritnin qarqet liberale në Serbi apo kancelaritë perëndimore, afër vetes Lajiqin për të pas nën kontrollë Sanxhakun, ndërsa  Daçiqin dhe Antiqin prorus, për t”i mbajt lidhjet me Rusinë.

Serbizimit i besimtarëve mysliman përmes sistemit shkollor

Ismet Azizi

Si erdhi deri te hapja e shkollës serbe, në të cilën emri “Medrese” në mënyrë më djallëzore përdoret për mashtrimin e popujve joserbë, mbi të gjitha shqiptarëve jashtë Kosovës së sotme?

Kundërshtarët e përbetuar politik të bashkuar në tubim në përkrahje të popullit turk!

tubimi

 

Të dielën në 19:30 në shëtitoren kryesore në Novi Pazar do të organizohet tubim në mbështetje të popullit turk dhe luftën e tyre për mbrojtjen e parimeve demokratike. Nisma është mbështetur nga tre partitë rivale më të  madhe boshnjake të Sanxhakut verior, BDZ (BDB) e M. Zukorliqit, SDA (PAD) S. Uglaninit dhe SDP Rasim Lajiqit. Ky do të jetë tubimi, i cili tejkalon dallimet politike dhe programore të partive të Sanxhakut verior. Se a do të takohen liderët, të cilët janë më tepër se kundërshtar politik mbetët të shihet.

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani vizitoi Plavën e Gucinë (Foto)

Bujar-Nishani-ne-Plav-e-Guci-1
Presidenti i Republikës së Shqipërisë z. Bujar Nishani, ka vizituar sot Plavën e Gucinë ku dhe u mbajtë festivali folklorik mbarëkombëtar “Kënga e vallja shqipe na bashkon”.