Monthly Archives: Gusht 2017

Bashkimi i Kosovës me Sanxhakun, rreziku më i madh për Serbinë

sanxh-1

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në artikullin e saj më të ri i ka kushtuar vëmendje propozimit të ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiç për ndarjen e Kosovës.

Kush është Mulla Jakup Kardoviq-Kombi

Mulla Jakup Kardoviq- Kombi rrjedh nga një familje e cila ka në sfond gjenezën shqiptare Kjo familje rrjedh nga fisi Kuq i cili ka qenë i vendosur në lindje të Podgoricës. Për shkak të rrethanave të krijuara në këto treva familja e Ali Kuqit shpërngulet nga këtu dhe vendoset në Rozhajë. Një nga katër djemt e tij ka qenë Kamberi, i cili e ka pas një djalë me emrin Kardo, (emer musliman, kurd, me prejardhje nga persishtja-iranianishtja e vjeter), dhe i cili është krijuar familja me mbiemër Kardoviq. Njëri nga djemt e Kardos është Mahmuti i cili ka pas dy djem Haxhi Sylën dhe Nuredinin. Haxhi Syla i ka pas dy djem Mujë-agën dhe Ahmet-agën, i cili ka qenë babai i Mulla Jakup Kombit.

“KAM MJELË LOPË DERI KUR U BËRA 16 VJEÇARE” (VIDEO)

emina-1-800x410

Emina Cunmulaj është një nga modelet më të njohura shqiptare e cila ka rrëfyer detaje në intervistë me Erjona Rusin, për fëmijërinë e saj në Malësinë e Tuzit.

Imamovic: Sanxhaku është fakt historik, ndërsa RS është “krijesë gjenocidale”

enis-sandzak-696x469

Sanxhaku dhe  ashtuquajtura “Republika Serbe” në asnjë mënyrë nuk janë të njëjta për shkak se Sanxhaku është historik, ndërsa kjo e fundit është ndërtuar mbi spastrimit etnik dhe gjenocidit ndaj boshnjakëve, tha në një deklaratë deputeti PAD ( SDA) të Sanxhakut Enis Imamoviq.

Aqif Blyta, shembull i përfaqësimit të popullit në parlament!

Acifefendija

Aqif Blyta, i lindur dhe rritur në Pazarin e Ri, u shkollua në Akademinë Ushtarake më të njohur të kohës, në atë të Manastirit, ku ishte shkolluar edhe Kemal Ataturku. Aktiviteti i tij politik ishte halë në sy të kundërshtarëve, përkatësisht shteti serb. Madje atë nuk e donin as të gjallë.