Monthly Archives: Korrik 2018

Lideri i boshnjakëve në Serbi çmend Serbinë: Kosova punë e kryer

auto_Sulejman-Ugljanin1532498860

Sulejman Ugljanin, kryetar i Këshillit Nacional të Boshnjakëve në Serbi, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Zëri” ka kritikuar ashpër liderët shtetërorë në Beograd për moslejimin e ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, që ta vizitojë Novi Pazarin.

 

Nexhmedin Spahiu në vitin 1998: “Kosova duhet ta ketë kryeqytet Mitrovicën”

Nexhmedin-Spahiu-Prof.Dr_.-696x464

(Shënim: Ky shkrim u botua para mëse dy dekadave dhe është pjesë e librit të autorit “Shqiptarët dhe sërbët në luftën finale për Kosovën” botuar në Tiranë më 1998. Aktualiteti i tij po shpërfaqet tani kur sërisht po sjellët në rend të ditës ndarja e Kosovës)

 

Uglanin: Vuçiq nuk është kryetari ynë, as Brnabiq kryeministër (YouTube)

bnv

“Organet shtetërore serbe të shtetit serb të Serbisë janë përfaqësues legjitim të popullit serb, interesat e të cilëve ata përfaqësojnë, dhe mendoj se ata bëjnë mirë. Ne duam të flasim me ta për marrëdhëniet në të ardhmen, por ata nuk janë kryeministra , president , ministra  ose deputetë  tanë.  As Vuçiq, as Brnabiq, as Daçiq, as Vulin. Le ta largojnë nga kokat e tyre  , “tha Ugljanin në një konferencë shtypi

Brnabiq kritikon Ugljaninin për ftesën që i bëri Pacollit

brnabic

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të liderit të Këshillit Nacional të Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin, pasi ky i fundit e ftoi ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacollin, në një vizitë zyrtare në Sanxhak.

Protestë kundër ndarjes së Kosovës

Ideja për ndarje të Kosovës i ka shqetësuar banorët e Lagjes së Boshnjakëve në Mitrovicën Veriore. Këta frikohen se kjo mund të ndodh gjatë fazë finale të bisedimeve Kosovë-Serbi. Për të ndalur ndarjen e Kosovës, Kryetari i Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri ka thirr për të hënën liderët politikë. Kryetari i qytetit të ndarë ka paralajmëruar protesta gjithëpopullore për të penguar ndarjen.

Dr. Uglanin letër ministrit Pacolli!

Uglanin

RESIDENTI I KKB-SË DËRGOI  LETËR   MINISTRIT TË PUNËVE TË JASHTME TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Presidenti i Këshillit Kombëtar të Boshnjakëve, dr. Sulejman Ugljanin i dërgoi   letër Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, z. Beghjet Pacolli, i cili thotë:

Zhduket vozitësi Muamer Bahtjareviq rrugës  për Zubin Potok

 

Muameru Bahtijareviq, vozitës kamioni nga Novi Pazari nga dita e marte u zhduk pa asnjë gjurmë.

Kujdes me liqenin e Ujmanit

Ali kelmendi

Gazeta ‘Politika’ e Beogradit, e datës 29 mars 1974, shkruante: Punishtja Ibër Lepenc: me hidrosistemin e ri zgjedh problemin e përhershëm të furnizimit të Kosovës me ujë (marrë nga Biblioteka Universitare e Bernit- CH). Ndërtimi i digës së Ujmanit (Gazivodës) ishte njëra nga objektet me më rëndësi të sistemit të ardhshëm Ibër-Lepenc. Gazeta thoshte se për momentin ajo ishte punishtja më e madhe në Evropë (më shumë se një miliard e gjysmë dinarë të investimeve).