Monthly Archives: Qershor 2019

Këshilli Nacional Boshnjak si organ më i lartë i popullit shumicë në Sanxhak kërkon nga Bashkimi Evropian, OSBE dhe Këshilli i Evropës status special!

Mekic

Sot në Novi Pazar,  në selinë e Këshillit Nacional Boshnjak, si organ më i lartë i popullit shumicë në Sanxhak u mbajt  konferencën për gazetar  në të cilën kryetari i Bordit Ekzekutiv,  Prof. Dr. Hasim Mekiq  para gazetarëve doli me  kërkesën e cila u është dërguar Bashkimi Evropian, OSBE-së dhe Këshillit të Evropës, ku u kërkua përkrahja dhe vendosja e statusit special në krahinën e Sanxhakut.

 

Fjalimi i Shaban Polluzhës në Dugapolanë të Peshterit në vjeshtën e vitit 1941

Saban_poluza

 

Lufta për mbrojtjen e Sanxhakut lindor në plan të parë kishte  karakter humanitar e njerëzor. Por, gjithashtu vullnetarët të prirë nga Shaban Polluzha i cili rreth vetës kishte komandat të rryer, përkrah tij kishte edhe  prijësit fetar Mulla Jakup Kombin, Mulla Zekë Bërdynën, Ilaz Spahiu – hoxhën e Brojës, mandej Sak Fazlinë bajraktarin e Rugovës të cilët  me këtë veprim mbrojtën edhe shqiptarët që jetojnë në këto anë. Përkatësisht, luftuan për ta mbrojtur pikën më veriore të trojeve shqiptare.

Ali Daci , do të nderohet me titullin qytetar Nderi i Pejës!

Shoqata ” Kosova për Sanxhakun”, anëtarësia dhe simpatizatët e saj,  kanë arsye të veçantë të jenë të lumtur dhe të nderuar nga komuna e Pejsës me rastin e dekorimit të anëtarit të kryesisë Ali Dacii , me tiullin Qytatar Nderi të Pejës.

Ugljanin kërkon status të veçantë për Sanxhakun, reagon Beogradi

ugljanin_nakonpobede

Pas kërkesës së disa zyrtarëve të Këshillit Kombëtar Boshnjak të Serbisë dhe Malit të Zi për krijimin e një statusi të veçantë për Sanxhakun, ka ardhur reagimi nga institucionet qendrore në Serbi.

Dr. Uglanin me bashkëpunëtorë mori pjesë në shënimin e 141 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit

62523094_368379883785356_2174936323041787904_n

 

 

Me ftesën e Kryetari i komunës së Prizrenit, z. Mytaher Haskuka, në manifestimin  për nder të 141 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit mori pjesë  delegacioni nga Sanxhaku i kryesuar nga Dr. Sulejman Uglanin, kryetar i Partisë së Aksionit Demokratik dhe themelues i Këshillit Nacional të Myslamnëve të Sanxhakut.

Presione të pareshtura nga regjimit nacionalist serb ndaj  boshnjakëve të Sanxhakut

BNV-saopstenje-10.6.2019.

 

Këshilli Kombëtar Boshnjak, si organ më i lartë i boshnjakëve në Serbi , ka dërguar kërkesë Serbisë dhe Malit  të Zi për vendosjen e statusit special për Sanxhakun,  territori i së cilit është ndarë nga viti 1912 dhe shtrihet në këto dy shtete. Si rezultat i këtij veprimi, kanë filluar  presione të pa reshtura të nacionalistëve serb ndaj Këshillit Kombëtar Boshnjak dhe  boshnjakëve të Sanxhakut.

Vuçiq: edhe pse ua mendojmë më të keqën, nuk duhet t’i nofendojmë

Beograd, 22. decembra 2018.-  Predsednik Aleksandar Vucic (na slici) izjavio je danas da je u prvih 10 meseci trgovisnka razmena izmedju Srbije i BiH porasla za 10,1 odsto, i iznosi 1,5 milijardi evra, uz ocekivanje da bi u naredne dve, a mozda i godinu dana, ta razmena mogla da bude i dve milijarde evra. Vucic je, u obracanju medijima, nakon sastanka sa predsedavajucim Predsednistva BiH Miloradom Dodikom, precizirao da je izvoz Srbije  u BiH 1,084 milijardi evra, dok je uvoz 472 miliona evra. FOTO TANJUG/ TANJA VALIC/ nr

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi se Gjermania dhe Franca po bashkëpunojnë me administratën amerikane për përgatitjen e samitit të Korrikut në Paris me qëllim që ky tubim të rezultojë me zhbllokimin e dialogut dhe eventualisht me ndonjë marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit.

Vlado Zmajević dënohet me vetëm 14 vite burg për katër të vrarë në Zhegër të Gjilanit

vlado-zmajevic-daily-vijesti-savo-prelevic-2000

 

Pas shpalljes së aktgjykimit Gjykata e Lartë në Podgoricë të Malit të Zi, e cila sot e dënoi Vlado Zmajevicin nga Nikshiqi, me 14 vite burg për krime lufte kundër popullatës civile shqiptare, përkatësisht vrasjes së Imer Kadriut, vëllezërve Milazim dhe Qazim Haziri dhe gruan e Qazimit, Qamilen, në Zhegër të Gjilanit në vitin 1999, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, ka thënë se është lajm i mirë fillimi i dënimeve të krimeve të luftës.

Rasim Ljajić  për Sanxhakun kërkon status  normal  e jo special

Rasim-657x350

 

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit të  Serbisë, Rasim Ljajić   hodhi poshtë si një kërkesë të pabazuar të udhëheqësit të Partisë Aksionit  Demokratike   të Sanxhakut Sulejman Uglanin dhe Këshillit Kombëtar të Boshnjakëve që Sanxhaku të fitoj  status special.

“Ne jemi malokë, ndërsa serbët civilë”

valon

Bërnabiqi, kryeministrja serbe, nuk tha asgjë të re apo ndryshe nga edukimi i saj i natyrshëm, edukim që ajo e ka marrë në familje, në popull, në shoqëri, në institucionet e shtetit të vet, dhe sidomos prej akademisë serbe të shkencave. Sepse arritja më e madhe shkencore e akademisë serbe, kontributi i saj botëror, ka qenë tema e spastrimit etnik.